- W ocenie Rady Miejskiej projekt ten zawiera istotne przepisy, które po uchwaleniu umożliwią przeciwdziałanie wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach również gminom. Podczas jednego sezonu cyrk ze zwierzętami odwiedza ok. 250 miejscowości.
W 2018 i 2019 roku przeprowadzono inspekcje weterynaryjne w 15 cyrkach w Polsce, podczas których stwierdzono m.in.: brak dostępu do wody, zbyt małą powierzchnię klatek i wybiegów, zmiany skórne u zwierząt czy brak odpowiedniej wentylacji. W dodatku sam minister Ardanowski potwierdził w 2019 r., że metody tresury zwierząt cyrkowych nie podlegają de facto żadnej kontroli.
Od 5 lat w na terenach należących do Miasta Łodzi nie mogą rozstawiać się cyrki wykorzystujące zwierzęta. Taką uchwałę podjęliśmy dzięki współpracy z Fundacją Viva, która walczy o los zwierząt cyrkowych od wielu lat. Skoro udało się to w Łodzi, to uda się również w całej Polsce!
W XXI wieku cyrki mogą zapewniać widzom rozrywkę w etyczny sposób bez udziału zwierząt. A walka o dobrostan zwierząt jest apolityczna i powinna łączyć wszystkich polityków od prawa do lewa - dodała przewodnicząca Antonina Majchrzak.