Czy budowa tunelu średnicowego pod Łodzią jest zagrożona?

Spółka Energopol Szczecin, lider konsorcjum, które ma zrealizować tę inwestycję, złożyła wniosek o upadłość. Prace miały rozpocząć się w czerwcu tego roku. Umowa zakłada budowę dwóch podziemnych przystanków i tunelu o długości ok. 7,5 km.

- Teraz mówi się, że inwestycja rozpocznie się w połowie lipca. Do tego terminu pozostały cztery dni. Nic nie wskazuje na to, że te działania będą realizowane. Pytamy przedstawicieli rządu PiS, parlamentarzystów tej partii, co dzieje się z tą flagową inwestycją? Przypomnę, że kiedy minister Grabarczyk rozpoczynał budowę dworca, jego nieodzownym elementem był tunel średnicowy między Dworcem Łódź Fabryczna a Łódź Kaliska. Nie wyobrażamy sobie sytuacji żeby po tym trudzie, latach szarpania się z wykonawcami rząd PiS położył nam budowę tunelu średnicowego. Oczekujemy jasnej deklaracji polityków PiS czy ta inwestycja jest zagrożona, kiedy się rozpocznie i czy termin jej zakończenia zaplanowany na 2022 rok jest aktualny  – powiedział Tomasz Trela.

Po stronie miasta są inwestycje na styku kolei i terenów miejskich: budowa 2 wiaduktów na ul. Rokicińskiej i w śladzie ul. Hetmańskiej oraz na ul. Malowniczej, budowa kładek i przejścia pod ul. Widzewską. Koszt prac po stronie miasta szacowany jest na ok. 70 mln zł.

- Wiąże się to z  reorganizacją ruchu w śródmieściu na bardzo wiele miesięcy. Mówimy przecież o budowie przystanku podziemnego na skrzyżowaniu Kościuszki i Zielonej. To są takie zmiany w komunikacji, które będą skutkowały bardzo poważnymi konsekwencjami dla kierowców, pasażerów komunikacji zbiorowej. Musimy się do tego przygotować, żeby te zmiany były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców. Dlatego potrzebujemy pilnie informacji od inwestora, od PKP jak wygląda nowy harmonogram, kiedy możemy wystąpić do wyłonienia swoich wykonawców. To jest taka inwestycja na styku rządu i samorządu, która wymaga bardzo dobrej komunikacji oraz koordynacji – uważa Bartosz Domaszewicz.  

Dodał, że miasto jest przygotowane do tej inwestycji zgodnie z harmonogramem, który został wcześniej przyjęty.

Miasto wystąpiło do PKP z prośbą o informacje dotyczące jego ewentualnych zmian. Do tej pory nie wpłynęła odpowiedź na to pismo.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt