Czy nauczycielowi ateiście będzie trudniej awansować?

Nie jakość pracy a „moralne” prowadzenie się będzie wyznacznikiem oceny nauczycieli? – pytały na konferencji prasowej wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Małgorzata Niewiadomska – Cudak i wiceprzewodnicząca Klubu Radnych SLD Małgorzata Moskwa – Wodnicka.

fot. Stefan Brajter / UMŁ
Konferencja prasowa

Do sejmu lada chwila trafi projekt nowej ustawy dotyczącej finansowania zadań oświatowych. Znalazł się w nim zapis, że „prezentowanie postawy moralnej i etyczne postępowanie nauczyciela” będzie przedmiotem powtarzanej co trzy lata oceny dyrektora szkoły. Od tego zależeć ma m. in. awans zawodowy pedagogów.

- Już jesteśmy po wprowadzeniu reformy edukacji. Jak wiemy zbiera ona swoje żniwa – są zwolnienia nauczycieli, samorządy ponoszą ogromne koszty związane z przystosowaniem placówek do nowych wymogów, do tej pory nie do wszystkich szkół trafiły podręczniki. Teraz okazuje się, że w planach jest także walka z niepokornymi nauczycielami - właśnie przez tę ocenę. Apelujemy do związków zawodowych, by w tym czasie, kiedy są jeszcze konsultacje tego projektu, przekazywali swoje obiekcje i uwagi do ministerstwa – mówiła Małgorzata Moskwa – Wodnicka.

- Przez tę ocenę nauczyciel może np. nie mieć wypłacanego dodatku motywacyjnego. Nie wiemy, jakie kryteria będą brane pod uwagę. Czy ocena postawy moralnej i etycznej będzie dotyczyła zachowania nauczycieli w szkole czy poza nią? Czy nauczyciel żyjący w konkubinacie zostanie źle oceniony? Czy to samo spotka pedagoga ateistę? Może dojść do tego, że mając inną orientację seksualną będzie łatwiej zostać prezydentem miasta niż nauczycielem – zauważyła Małgorzata Niewiadomska – Cudak.

3 października projekt ustawy dotyczącej finansowania zadań oświatowych został przyjęty przez sejmową podkomisję nadzwyczajną. Zapis mówiący o tym, że jednym z kryteriów oceny nauczyciela ma być jego postawa moralna i etyczne postępowanie, znalazł się w projekcie rozporządzenia do tego dokumentu.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt