Czy nauczycielowi ateiście będzie trudniej awansować?

Nie jakość pracy a „moralne” prowadzenie się będzie wyznacznikiem oceny nauczycieli? – pytały na konferencji prasowej wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Małgorzata Niewiadomska – Cudak i wiceprzewodnicząca Klubu Radnych SLD Małgorzata Moskwa – Wodnicka.

fot. Stefan Brajter / UMŁ
Konferencja prasowa

Do sejmu lada chwila trafi projekt nowej ustawy dotyczącej finansowania zadań oświatowych. Znalazł się w nim zapis, że „prezentowanie postawy moralnej i etyczne postępowanie nauczyciela” będzie przedmiotem powtarzanej co trzy lata oceny dyrektora szkoły. Od tego zależeć ma m. in. awans zawodowy pedagogów.

- Już jesteśmy po wprowadzeniu reformy edukacji. Jak wiemy zbiera ona swoje żniwa – są zwolnienia nauczycieli, samorządy ponoszą ogromne koszty związane z przystosowaniem placówek do nowych wymogów, do tej pory nie do wszystkich szkół trafiły podręczniki. Teraz okazuje się, że w planach jest także walka z niepokornymi nauczycielami - właśnie przez tę ocenę. Apelujemy do związków zawodowych, by w tym czasie, kiedy są jeszcze konsultacje tego projektu, przekazywali swoje obiekcje i uwagi do ministerstwa – mówiła Małgorzata Moskwa – Wodnicka.

- Przez tę ocenę nauczyciel może np. nie mieć wypłacanego dodatku motywacyjnego. Nie wiemy, jakie kryteria będą brane pod uwagę. Czy ocena postawy moralnej i etycznej będzie dotyczyła zachowania nauczycieli w szkole czy poza nią? Czy nauczyciel żyjący w konkubinacie zostanie źle oceniony? Czy to samo spotka pedagoga ateistę? Może dojść do tego, że mając inną orientację seksualną będzie łatwiej zostać prezydentem miasta niż nauczycielem – zauważyła Małgorzata Niewiadomska – Cudak.

3 października projekt ustawy dotyczącej finansowania zadań oświatowych został przyjęty przez sejmową podkomisję nadzwyczajną. Zapis mówiący o tym, że jednym z kryteriów oceny nauczyciela ma być jego postawa moralna i etyczne postępowanie, znalazł się w projekcie rozporządzenia do tego dokumentu.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt