Czy przed kościołem powstanie stacja benzynowa ?

Znaczną część piątkowego posiedzenia Komisji Planu Przestrzennego, Budownictwa, Urbanistyki i Architektury zajęła dyskusja dotycząca zamierzeń inwestycyjnych na skrzyżowaniu ulic Pabianickiej i Jana Pawła II w miejscu wstrzymanego planu miejscowego.

- Proszę o rozstrzygnięcie sprawy, która może być wstrzymana na siedem miesięcy. Chodzi o wniosek o decyzję o warunkach zabudowy. Inwestor na prywatnej działce leżącej naprzeciwko kościoła chce postawić stację benzynową.  W przypadku braku działań, ten obiekt z pewnością powstanie. Uchwała przystąpieniowa dla planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu pochodzi z 2009 roku.  Na przestrzeni lat powstający plan był przeprojektowywany – mówił na posiedzeniu Robert Warsza, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Jego zdaniem urząd ma dwie możliwości postępowania – albo przyjąć wstrzymany plan albo wprowadzić w nim zmiany dotyczące terenu przed kościołem.

- Na etapie rozstrzygania o zagospodarowaniu w tym planie okazało się, że to parafia sprzedała teren inwestorowi, który przed kościołem chce postawić stację benzynową – zauważył dyrektor. Jak podkreślił w dokumencie można nie wskazywać bezpośrednio zadania publicznego, jego zmiany jednak mogą spowodować koszty, jakimi właściciel działki będzie chciał obciążyć miasto.

- Parafia powinna być zainteresowana tym, żeby naprzeciwko kościoła była zieleń. Zamiast tego zbyła teren pod stację benzynową. Uważam, że jeśli postanowiła zarobić na gruntach, to umożliwmy budowę tego obiektu. Zmiana planu narazi Łódź na koszty. Uważam, że w tym miejscu i w tej sytuacji nich się dzieje, co chce. Nie możemy chronić tego otoczenia, jeśli główny podmiot, który powinien być tym zainteresowany nie chce ochrony – powiedział przewodniczący komisji Maciej Rakowski.

Komisja przyjęła stanowisko, by nie zbywać działek miejskich leżących na tym terenie i podjąć działania zmierzające do posadzenia na nich zieleni.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt