Debata "Wolontariat i zaangażowanie społeczne w działania na rzecz muzeów"

Regionalne Centrum Wolontariatu „Centerko” zaprasza wszystkie osoby, którym bliska jest idea wolontariatu i zaangażowania społecznego na debatę, która odbędzie się 2. grudnia w godzinach 11:00-13:00 na platformie ZOOM pod hasłem: „Wolontariat i zaangażowanie społeczne w działania na rzecz muzeów”.

W świecie sztuki, wydarzeń kulturowych, społecznych oglądamy efekt finalny, natomiast mało osób wie, ile potrzeba energii, poświęcenia oraz magicznej mocy do pracy, którą dają … WOLONTARIUSZE. To właśnie wolontariat jest nieodłącznym elementem każdego wydarzenia, wolontariusze podczas tych działań to tacy “dobrzy aniołowie”, którzy pomagają, aby wszystko wyszło jak najlepiej.

Podczas debaty będziemy szukać odpowiedzi na następujące pytania:

  • Jak zostać wolontariuszem podczas wydarzeń kulturowych w muzeach?
  • Jakie są zalety oraz trudności w organizowaniu wydarzeń z udziałem wolontariuszy?
  • Jak wygląda to wszystko od strony prawnej?
  • Jak koordynować wolontariatem podczas działań artystyczno-kulturalnych w muzeach?
  • Jak odpowiednio dobrać i przygotować wolontariuszy do swoich zadań?

Spotkanie będzie miało charakter wspólnej dyskusji, zawierć będzie także elementy warsztatowe. Eksperci podzielą się wiedzą i doświadczeniami wynikającymi z wieloletniej pracy z ludźmi. Podczas debaty zaprezentowane zostaną różne modele pracy z wolontariuszami oraz narzędzia coachingowe wspierające wolontariuszy.

Debatę poprowadzą eksperci:

  • Paulina Długosz – kierownik Działu Edukacji Muzeum Miasta Łodzi na stanowisku adiunkta, z wykształcenia historyk sztuki oraz pedagog (specjalność: edukacja przez sztukę), jako edukator muzealny zajmuje się zagadnieniami z zakresu wychowania estetycznego oraz edukacji kulturalnej. Ponadto prowadzi działania na rzecz dostosowania programu edukacyjnego oraz przestrzeni Muzeum Miasta Łodzi dla osób niepełnosprawnych realizując projekty na rzecz dostępności kultury: „Muzeum na wyciągnięcie ręki”, „samoDZIELNI w kulturze” (dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego) oraz „Sztuka łódzka na tle sztuki europejskiej. Wykluczeni/Włącznie” (współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, lider projektu – Uniwersytet Łódzki). Dodatkowo jako doktorantka Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ prowadzi badania nad komunikatami językowymi w przestrzeni muzeum w kontekście ich dostosowania do możliwości i preferencji osób o szczególnych potrzebach.
  • Agnieszka Wojciechowska-Sej – historyczka sztuki i podyplomowa pedagog, edukatorka, wykładowczyni Uniwersytetu Łódzkiego. Od 2008 roku pracuje w Muzeum Sztuki w Łodzi w Dziale Edukacji. Programuje i realizuje działania edukacyjne adresowane do wszystkich grup wiekowych. Interesuje ją reakcja widzów, słuchaczy, odbiorców sztuki nowoczesnej, a co za tym idzie – preferuje dialog, warsztat, partycypację i dostępność w kulturze. Współtworzy programy szkoleniowe dla animatorów kulturowych i edukatorów muzealnych na zlecenie NIMOZ-u oraz w ramach ogólnopolskiego programu Bardzo Młoda Kultura, który koordynowała w województwie łódzkim w latach 2016-18. Jest współautorką „Książki do zobaczenia” i scenariuszy do programu telewizyjnego „Kulturanek” zrealizowanego wspólnie przez Muzeum Sztuki w Łodzi i TVP Kultura. Uczestniczka poznańskiej edycji „TEDxa – Do we really have to?”

Moderator debaty:

• Seweryn Obałka – specjalista ds. promocji w Regionalnym Centrum Wolontariatu „Centerko”, tancerz, instruktor tańca Hip Hop oraz producent muzyczny i DJ.

Warunkiem udziału jest wypełnienie do dn. 30.11.2021 r. formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie: https://docs.google.com/forms/d/12CYUlp-nLtGCgQk4Df1emaiT7nqQyf53X53Lgz2gJR4/viewform?edit_requested=true

oraz rejestracja w Systemie Obsługi Dotacji: https://www.korpussolidarnosci.gov.pl/

UWAGA!!!! Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń!!!

Osoby zakwalifikowane otrzymają na maila link do debaty.

W razie pytań, zapraszamy do kontaktu: seweryn@centerko.org

Debata wolontariacka dofinansowana jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 – 2030 Korpus Solidarności.

Mariusz Kołodziejski - kierownik biura - Regionalne Centrum Wolontariatu CENTERKO w Łodzi

Polecane aktualności

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Kontakt