Dekomunizacji ciąg dalszy

Radni Prawa i Sprawiedliwości Marta Grzeszczyk i Łukasz Magin przygotowali interpelację dotyczącą zakazu propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.

Wnoszą w niej o przeprowadzenie wnikliwej inwentaryzacji wszystkich nazw miejskich budowli, obiektów, urządzeń użyteczności publicznej oraz pomników i tablic mogących upamiętniać osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące lub propagujące komunizm lub inny ustrój totalitarny na terenie Łodzi.

- Miasto musi dokładnie przyjrzeć się wszystkim obiektom, które mogą podlegać pod ustawę o zakazie propagowania komunizmu i do 31 marca podjąć działania w tej sprawie, żebyśmy nie mieli takiej sytuacji jak w przypadku dekomunizacji ulic. Wojewoda musiał miasto i samorząd wyręczać w podejmowaniu tych decyzji – mówiła na konferencji prasowej przy ul. Piotrkowskiej 219/221 przy tablicy Józefa Strzelczyka radna Marta Grzeszczyk.

- Prezydent miasta Łodzi jest właścicielem wielu obiektów użyteczności publicznej na terenie miasta, a także wielu budynków, które są przeznaczone na cele mieszkaniowe. Miasto powinno usunąć wszelkie upamiętnienia spełniające przesłanki wymienione w ustawie z przestrzeni publicznej. Jednocześnie zwróciliśmy się do pani prezydent, by za pośrednictwem środków, którymi dysponuje np. strony internetowej, informować o tym także mieszkańców – właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości, że mogą usuwać tablice na koszt Skarbu Państwa – mówił Łukasz Magin.

Radni w swojej interpelacji wnoszą o wystąpienie do Instytutu Pamięci Narodowej o opinie w sprawie czterech tablic: Józefa Strzelczyka przy ul. Piotrkowskiej 219/221, Tekli Borowiakowej przy ul. Piłsudskiego 135, Związku Młodzieży Walczącej przy ul. Lumumby 5/7 oraz tablicy pamiątkowej w hołdzie Armii Czerwonej przy ul. Piotrkowskiej 104.

Propozycje radnych PiS skomentował Bartosz Domaszewicz, radny PO.

- Miasto z całą pewności dopełni zapisów ustawy. Natomiast myślę, że pan radny Magin pomylił adres i skoro domaga się usunięcia tablicy upamiętniającą Armię Czerwoną to powinien udać się do swojego partyjnego kolegi – wojewody. Ta tablica znajduje się bowiem na budynku Urzędu Wojewódzkiego – zauważył radny Bartosz Domaszewicz i dodał, że miasto posiada ewidencję pomników i tablic, która powinna zostać zweryfikowana pod kątem ustawy dekomunizacyjnej.

- Nie uważam walki z pomnikami i granitowymi tablicami za główny cel istnienia łódzkiej Rady Miejskiej, ten problem można dużo prościej rozwiązać – dodał Bartosz Domaszewicz.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt