Dlaczego nie wygraliśmy?

Expo 2022 nie odbędzie się w Łodzi – tak zdecydowano wczoraj w czasie głosowania w Paryżu. Dziś radny Prawa i Sprawiedliwości Włodzimierz Tomaszewski na konferencji prasowej próbował znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się stało.

- Propozycje, by polskiemu – łódzkiemu wnioskowi nadać wymiar wyjątkowej atrakcyjności przyjętej na początku programów rewitalizacyjnych z lat 2007-2009, zostały przez magistrat odrzucone. A Łodzi niezbędna była atrakcja nazywana przeze mnie łódzką wieżą Eiffla, czyli Centrum Festiwalowe według projektu Franka Gehry’ego eksponujące to co najbardziej łódzkie – sztukę obrazu filmowego – komentował Włodzimierz Tomaszewski. - To uruchomiło by poparcie dla łódzkiego wniosku bardzo wpływowego środowiska największych twórców filmu i architektury. Z tego można było czerpać siłę przez lata starań o prawo organizacji EXPO, skupiać na łódzkim projekcie uwagę świata – dodał radny PiS.
Wczorajsze rozstrzygnięcie w sprawie Expo 2022 ocenił również radny PO Bartosz Domaszewicz. Podkreślił dobrą współpracę w czasie starania się o wystawę między rządem i miastem. Jego zdaniem o przegranej Łodzi mogło wiele przesądzić.
- Na miejscu radnego Tomaszewskiego byłbym bardzo ostrożny wypowiadając się na temat jakiejkolwiek aplikacji. Przypomnę, że był autorem wniosku dotyczącego starań Łodzi o organizację Euro 2012. Symbolem tej aplikacji juwenalia, w czasie których doszło do użycia broni przez policję. Większego blamażu, jeśli chodzi o przygotowanie aplikacji w staraniach o różne międzynarodowe imprezy, chyba w historii Polski nie było. Zdjęcia rozsypującego się stadionu przy al. Unii również nie pomogły temu wnioskowi – komentował Bartosz Domaszewicz.
Dodał, że jego zdaniem wpływ na decyzję w sprawie Expo 2022 ma międzynarodowa atmosfera dotycząca Polski.
- Jest ona fatalna. Zawsze mieliśmy w wielu sprawach duże wsparcie bardzo sprawnej niemieckiej dyplomacji. Ostatnie miesiące nie służyły budowaniu dobrej współpracy. Końcowe godziny przed głosowaniem również odbiły się na jego wyniku. Relacje, które popłynęły w świat z warszawskiego marszu nienawiści, bo tak go trzeba nazwać, nie budowały dobrego obrazu Polski, zwłaszcza wśród tych państw, w których dominującą religią nie jest religia katolicka – mówił Bartosz Domaszewicz.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt