Dlaczego nie wygraliśmy?

Expo 2022 nie odbędzie się w Łodzi – tak zdecydowano wczoraj w czasie głosowania w Paryżu. Dziś radny Prawa i Sprawiedliwości Włodzimierz Tomaszewski na konferencji prasowej próbował znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się stało.

- Propozycje, by polskiemu – łódzkiemu wnioskowi nadać wymiar wyjątkowej atrakcyjności przyjętej na początku programów rewitalizacyjnych z lat 2007-2009, zostały przez magistrat odrzucone. A Łodzi niezbędna była atrakcja nazywana przeze mnie łódzką wieżą Eiffla, czyli Centrum Festiwalowe według projektu Franka Gehry’ego eksponujące to co najbardziej łódzkie – sztukę obrazu filmowego – komentował Włodzimierz Tomaszewski. - To uruchomiło by poparcie dla łódzkiego wniosku bardzo wpływowego środowiska największych twórców filmu i architektury. Z tego można było czerpać siłę przez lata starań o prawo organizacji EXPO, skupiać na łódzkim projekcie uwagę świata – dodał radny PiS.
Wczorajsze rozstrzygnięcie w sprawie Expo 2022 ocenił również radny PO Bartosz Domaszewicz. Podkreślił dobrą współpracę w czasie starania się o wystawę między rządem i miastem. Jego zdaniem o przegranej Łodzi mogło wiele przesądzić.
- Na miejscu radnego Tomaszewskiego byłbym bardzo ostrożny wypowiadając się na temat jakiejkolwiek aplikacji. Przypomnę, że był autorem wniosku dotyczącego starań Łodzi o organizację Euro 2012. Symbolem tej aplikacji juwenalia, w czasie których doszło do użycia broni przez policję. Większego blamażu, jeśli chodzi o przygotowanie aplikacji w staraniach o różne międzynarodowe imprezy, chyba w historii Polski nie było. Zdjęcia rozsypującego się stadionu przy al. Unii również nie pomogły temu wnioskowi – komentował Bartosz Domaszewicz.
Dodał, że jego zdaniem wpływ na decyzję w sprawie Expo 2022 ma międzynarodowa atmosfera dotycząca Polski.
- Jest ona fatalna. Zawsze mieliśmy w wielu sprawach duże wsparcie bardzo sprawnej niemieckiej dyplomacji. Ostatnie miesiące nie służyły budowaniu dobrej współpracy. Końcowe godziny przed głosowaniem również odbiły się na jego wyniku. Relacje, które popłynęły w świat z warszawskiego marszu nienawiści, bo tak go trzeba nazwać, nie budowały dobrego obrazu Polski, zwłaszcza wśród tych państw, w których dominującą religią nie jest religia katolicka – mówił Bartosz Domaszewicz.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt