Mateusz Walasek, radny Rady Miejskiej w Łodzi: – Chcielibyśmy opowiedzieć o problemie, z którym zwrócili się do nas mieszkańcy Zielonego Romanowa, konkretnie ul. Ogrody Romanów. To jest osiedle leżące na skraju Łodzi, tuż przy granicy z Aleksandrowem. Tam, już na terenie gminy Aleksandrów, ale dokładnie na styku z tymi domami, jest budowany wyjazd z węzła Łódź Teofilów, w stronę Aleksandrowa. Nie chcemy już mówić o dłuższej historii tego wyjazdu, ale to przez jakiś czas będzie jedyny wyjazd z tego węzła, co będzie skutkować mocno zwiększonym ruchem na tym wyjeździe. Mieszkańcy zwrócili się do nas z problemem tego, że, o ile pierwotnie projekt zakładał ekrany akustyczne przy tym wyjeździe, o tyle teraz ekranów ma tam nie być. Bezpośrednio przy domach, jest planowany wlot na ulicę w Aleksandrowie i S14. Będzie tam duży ruch, ciężkie pojazdy będą hamować i to budzi niepokój mieszkańców.
Emilia Susniło-Gruszka, radna Rady Miejskiej w Łodzi: – Bardzo ważnym aspektem braku tych ekranów akustycznych jest to, że hałas jest jednym z rodzajów zanieczyszczenia środowiska. Jest on nie tylko uciążliwy dla tych mieszkańców, ale również do bardzo wielu schorzeń, co zostało niejednokrotnie udowodnione. Długotrwałe narażenie na hałas powoduje bardzo wiele schorzeń, a mieszkańcy Zielonego Romanowa, którzy będą mieszkali przy tej inwestycji, będą narażeni na hałas przez 24 godziny na dobę. Mamy nadzieję, że rząd jednak zmieni te plany i włączy ekrany akustyczne do planów tej inwestycji, a mieszkańcy Zielonego Romanowa będą się cieszyli ciszą.
Mateusz Walasek, radny Rady Miejskiej w Łodzi: – Wiemy, że są procedury uzupełniania ekranów po zakończeniu inwestycji, te procedury miały zastosowanie przy drodze przy autostradzie A1, ale, mimo wszystko, to co mieszkańcy tamtych okolic się nasłuchali tego hałasu, który im bardzo przeszkadzał jest bardzo niedogodne. I dlatego chcielibyśmy, aby na Zielonym Romanowie, na ul. Ogrody Romanów uniknąć takiej sytuacji. Stąd zwracamy się do GDDKiA, do rządu, aby jednak te ekrany, zgodnie z pierwotnym planem, wybudować. Zawsze można złożyć pewne zamówienia uzupełniające, a głos mieszkańców powinien zostać uwzględniony.