Drugie śniadanie dla pierwszaka

Ponad 4,4 tysiąca łódzkich uczniów klas pierwszych dostaje w szkole drugie śniadanie, za które płaci miasto. Pilotażowy program będzie trwał 50 dni obecnego roku szkolnego, a budżet miasta kosztuje to 542,6 tys. zł.

CC0 License
2 zdjęcia
CC0 License
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

- Śniadania są dla każdego pierwszaka, jeśli rodzice nie mieli nic przeciwko uczniowie dostają zdrową przekąskę – powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi. – To program pilotażowy, obiecany łodzianom, ponieważ wiemy, że nie każdego rodzica stać aby zapewnić dziecku śniadanie do szkoły. O tym czy będziemy kontynuować ten program z niezmienionej formie zdecydujemy po zakończeniu roku szkolnego i przeanalizowaniu danych ze szkół.

Każda szkoła dostała dowolność w komponowaniu menu, ale zasadą jest by śniadania były zdrowe czyli zamiast drożdżówek – muesli z jogurtem.

- Te śniadania są nie tylko zdrowie, ale jednocześnie smaczne i  lubiane przez najmłodszych – wyjaśnia Małgorzata Moskwa-Wodniczka, radna Rady Miejskiej. – Nauczyciele wiedzą co dzieci lubią, dlatego posiłki są tak komponowane, ale uczniowie chętnie po nie sięgali. Mają też urozmaicenie, bo każdego dnia jest coś innego.

W menu są kanapki z serem lub wędliną oraz warzywami: sałatą, pomidorem, ogórkiem, są suszone jabłka, batoniki zbożowe z owocami, risotto owocowe, pudding truskawkowy, soki naturalne, sezonowe owoce, muesli z jogurtem i wiele innych smakołyków.

- Bezpłatne śniadania w szkołach były ważnym punktem naszego programu wyborczego, obietnicę daną mieszkańcom spełniliśmy. Choć względu na reformę edukacji i koszty z tym związane, a nie planowane przez samorząd program śniadań jest wdrożony później niż zakładano – dodała Małgorzata Niewiadomska-Cudak, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej. – Najważniejsze, że dzieci dostają pomoc, bo wiem, że nie każdy pierwszak może liczyć na domowe śniadanie.

II śniadania będą serwowane pierwszakom do końca roku szkolnego.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt