Epidemia rośnie, a wojewoda nic nie robi

- Na ostatniej sesji radni przyjęli stanowisko-apel do prezesa Rady Ministrów w sprawie odwołania wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego – przypomniał Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej.

5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

- Nie otrzymaliśmy od premiera Mateusza Morawieckiego żadnej odpowiedzi. Odzywali się do nas z kolei posłowie i senatorowie Koalicji Obywatelskiej, którzy zapewniali, że zaangażują się w sprawę na poziomie sejmowym i spróbują przekonać wojewodę do rozmowy. Prezydent Hanna Zdanowska 4 czerwca wystosowała do ministra Łukasza Szumowskiego pismo, w którym prosi o dane na temat prowadzonych i przewidywanych działań specjalnych rządu, mających na celu ograniczenie liczby zakażeń wśród mieszkańców regionu łódzkiego narażonych na kontakt z wirusem. Prezydent Miasta Łodzi dopomniała się także o informację w sprawie ewentualnego zwiększenia liczby wykonywanych testów.

Dlaczego wojewoda nadal jest bierny i nieobecny? Czy premier zaangażuje się w walkę z koronawirusem podobnie, jak miało to miejsce na Śląsku.

Wojewoda łódzki zleca badania w powiatach wieruszowskim, tomaszowskim, pajęczańskim, które odpowiadają za zakażenia na tym terenie. W Łodzi odsetek ludzi zarażonych stale wzrasta, a wojewoda nie podejmuje żadnych kroków – dodał przewodniczący Marcin Gołaszewski.

- Województwo łódzkie jest jednym z najbardziej zagrożonych województw w kraju – powiedział Tomasz Kacprzak, przewodniczący Komisji Ładu Społeczno-Prawnego.

- Wojewoda nie odpowiada na apele samorządu, jest bierny.  Nie posiadamy żadnej wiedzy na temat badań przesiewowych na terenie Łodzi. Coraz więcej mieszkańców jest poddanych kwarantannie, już ponad 550, z czego 460 osób jest zakażonych koronawirusem – dodał przewodniczący Tomasz Kacprzak.

- Zgodnie z prawem koordynacją aktywności związanych z koronawirusem powinien zajmować się wojewoda – powiedziała Agnieszka Wieteska, radna Rady Miejskiej.

- Działania powinny być finansowane z budżetu centralnego. Łódź nie otrzymała żadnego wsparcia. Prezydent Miasta oraz Rada Miejska zostały wybrane w wolnych wyborach. Natomiast wojewoda jest jedynie urzędnikiem Prawa i Sprawiedliwości, który macha szabelką i występuje przeciwko łodzianom. Może teraz należałoby schować partyjne emblematy do kieszeni i usiąść do rozmów z przedstawicielami miasta Łodzi. Inni wojewodowie rozmawiają z samorządem i działają na korzyść mieszkańców regionu. Dlaczego wojewoda łódzki mieszkańców Łodzi traktuje jak gorszy sort? – pytała radna Agnieszka Wieteska.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt