Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym

Na dzisiejszej (19.01) sesji Rada Miejska w Łodzi przyjęła uchwałę w sprawie podjęcia współpracy ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi Państw-Sygnatariuszy Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Monika Malinowska-Olszowy, radna Rady Miejskiej w Łodzi: – Jest to bardzo ważny dokument. Wiele miast Unii Europejskiej, a także polskich, taką kartę przyjęło. Sytuacja dyskryminacji cały czas pojawia się w życiu społecznym, kulturalnym, zawodowym i politycznym. Mam nadzieję, że postulaty zawarte w karcie równości będą podstawą do przygotowania konkretnych działań, które będą poprawiały sytuację w naszym mieście w tym temacie. W całej Unii Europejskiej na rynku pracy kobiety zarabiają o 17% mniej niż mężczyźni. Takie nierówności należy niwelować. Karta jest dokumentem obszernym, zawiera informacje dotyczące wszystkich sfer naszego życia. Chcielibyśmy, żeby Łódź jako miasto wielokulturowe i otwarte tę kartę realizowało.

Marcin Hencz, radny Rady Miejskiej w Łodzi: – Nie jest to nowy dokument. Praca nad wytycznymi zaczęła się już w 2006 roku. Przyjęło go już prawie 2 tys. samorządów w całej Europie. Łódź teraz dołączyła do tego grona. Karta jest właśnie taką wolą wyjścia do współpracy i rozmowy, także z organizacjami pozarządowymi, oraz poszukiwaniem konkretnych rozwiązań. Chcemy, żeby łodziankom i łodzianom w każdym zakresie funkcjonowania miasta żyło się dobrze i sprawiedliwie.

Agata Kobylińska, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Łodzi ds. Dzieci i Młodzieży: – Wiele miast polskich podpisało tę deklarację, a pierwszym była Nysa. Zadeklarowanie się, że chce się wdrażać w kwestie związane z równością kobiet i mężczyzn w życiu lokalnym, jest formalnym zatwierdzeniem wsparcia ze strony władz lokalnych. Jest to ważne z punktu widzenia praw człowieka. A to samorząd jest najbliżej mieszkańców i ich problemów. Samorząd deklaruje się, żeby wypracowywać różne rozwiązania, jest to najistotniejsze.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt