Festiwal Łódź 4 Kultur: Włókniarki łódzkie. Panel dyskusyjny

autor:

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)

12.09.2018

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur jest bunt. Rozumiany jako negacja status quo, ale też jako pożywka zbiorowej pamięci. Organizatorzy festiwalu zachęcają do rozmowy na ten temat w czasie dwóch paneli dyskusyjnych. Pierwszy poświęcony będzie łódzkim włókniarkom, drugi łódzkiej kontrkulturze.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Spotkanie Włókniarki łódzkie, odbędzie się  12 września o g. 18:00, w Muzeum Fabryki w Manufakturze. Wezmą w nim udział Iwona Chmielewska, autorka picturebooka o historii rodzinnej z Wielką Historią w tle oraz Marta Madejska, kulturoznawczyni przygotowująca książkę o łódzkich włókniarkach. Rozmowa z nimi ma być punktem wyjścia do namysłu nad kobiecą historią Łodzi, zapomnianą, a może nawet wypartą. Łódzkie włókniarki są przecież archetypem buntu polskich kobiet. Strajkowały w 1971 roku, gdy przyjeżdżał do nich sam premier Piotr Jaroszewicz, a potem w sierpniu 1980 roku. Panelowa dyskusja ma przypomnieć ogólną historię robotnic przemysłu łódzkiego.

Dzień później, 13 września o g. 18:00, w Hotelu Grand w Sali Złotej, odbędzie się panel dyskusyjny Kontrkultura łódzka. Co stanowiło o tożsamości tego zjawiska, obejmującego różne  dziedziny kultury? Do dyskusji na ten temat zachęcać będą Jerzy Jarniewicz (poeta, tłumacz i krytyk literacki, anglista, wykładowca akademicki), Tomasz Maślanka (filozof i socjolog kultury, zajmujący się współczesnymi teoriami kultury, teorią społeczną, intelektualną historią Europy oraz historią i teorią kontrkultury) oraz – Piotr Stelmach (dziennikarz i publicysta muzyczny).

Oba spotkania poprowadzi Dariusz Bugalski – poeta, prozaik, dziennikarz radiowej Trójki, wykładowca akademicki. Współzałożyciel Stowarzyszenia Literackiego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Autor tomów poezji i prozy poetyckiej, opowiadań i powieści.

Udział w panelach jest bezpłatny.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt