Radni koalicji PO-SLD i wiceprezydent Tomasz Trela przekonywali, że przyjęta przez rząd i parlament ustawa wprowadzająca reformę jest źle przygotowana, błędna z założenia i jest wymierzona w samorządy, które poniosą konsekwencję jej wprowadzenia, bo to właśnie one muszą podjąć uchwały o przyszłości danych szkół. Obwiniali kuratora oświaty o brak woli podjęcia dialogu z samorządem, choć powinien być dla niego wsparciem. Przypomnieli, że kurator nie był na żadnym z otwartych spotkań organizowanych przez miasto, nie rozmawiał ze szkołami, nie brał udziału w konsultacjach społecznych. W zamian za to próbował wejść w kompetencje łódzkiego samorządu przedstawiając pozytywną opinię o proponowanej przez miasto siatce szkół pod warunkiem wprowadzenia w niej wskazanych przez niego zmian. Wytykali, że niektóre propozycje kuratora są sprzeczne z wolą społeczności szkolnych lub zbędne. W ich opinii kurator zaburzył osiągnięty kompromis pomiędzy miastem a łodzianami.
Posłanka Katarzyna Lubnauer jest zdania, że reforma jest pułapką dla samorządów oraz zawiera szereg wad. W jej wyniku zwolnieni zostaną nauczyciele, dzieci będą uczyć się z przygotowanych na szybko podręczników bazujących na słabej podstawie programowej. Kolejne negatywne konsekwencje nowego prawa oświatowego to dwuzmianowość oraz generowanie kosztów w związku z wygaszaniem szkół. Ponadto, utracony zostanie dorobek wielu bardzo dobrych gimnazjów. Stanowisko kuratora oświaty określiła jako błąd. W jej opinii mimo to samorząd i kuratorium oświaty powinny dojść do porozumienia.
Radni PiS przekonywali, że należy koniecznie przyjąć dziś nową sieć szkół i przedstawili projekt uchwały w tej sprawie. Uwzględniał on uwagi kuratora, ale nie miał opinii prawnej. Ich zdaniem pozwoliłoby to rozwiązać problem dwuzmianowości w szkołach i poprawić jakość nauczania. Przekonywali, że jeśli Rada nie przyjmie nowej sieci szkół, miasto może nie otrzymać od rządu środków na jej pokrycie.
Ostatecznie Rada Miejska przyjęła wszystkie projekty uchwał przedstawione przez prezydent Łodzi. Tym samym gimnazja zostaną wygaszone. Do sądu administracyjnego zostanie wniesiona skarga na opinię kuratora. Odrzucono też stanowiska Rady OPZZ Województwa Łódzkiego i Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” dotyczące negatywnej opinii o przyjętych przez Radę 16 lutego uchwałach ws. sieci szkół.
Rada podjęła także zaproponowany przez przewodniczących Klubów Radnych PO i SLD Mateusza Walaska i Sylwestra Pawłowskiego projekt uchwały stanowisko-apel o rozpoczęcie działań zmierzających do realizacji zamierzeń wyrażonych przez Radę w lutym. Odpowiednie uchwały ws. utworzenia od 1 września 2018 r. czterech nowych szkół podstawowych, liceum dwujęzycznego oraz przeniesienia niektórych placówek i wykorzystania budynków po gimnazjach mają pojawić się w porządku sesji jeszcze w kwietniu br.