Jak widzę wolność – czym jest dziś dla mnie

To tytuł wystawy przygotowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych, którą można oglądać przed Dużą Salą Obrad Urzędu Miasta Łodzi. Ekspozycja powstała z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

- Prace zostały wykonane przez osoby z różnymi stopniami niepełnosprawności. Są po prostu przepiękne. Można uczyć się od ich autorów pomysłowości, kreatywności i inspiracji. Osoby niepełnosprawne są obok nas i często wyrażają swoje emocje w sposób artystyczny. Posiadają olbrzymi potencjał, który niestety nie zawsze jest doceniany. Jedną z form aktywizacji osób niepełnosprawnych jest umożliwianie im czynnego udziału w życiu społecznym. Rada Miejska jest zawsze otwarta na rozmowę o problemach osób z dysfunkcjami. Zapraszamy do dyskusji i dialogu – podsumował przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski.


- Nasza organizacja od 1992 roku kreuje przestrzeń społeczną, zawodową i rehabilitacyjną dla osób chorych psychicznie – poinformowała Agnieszka Niedźwiedzka, prezes Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Niepełnosprawnych.


- Ogłosiliśmy już niejeden konkurs. Ostatnio natchnął nas rok niepodległości. Zadaliśmy pytanie, jak osoby z niepełnosprawnościami widzą wolność. Należy zauważyć, że nasi podopieczni często sami nie mogą podejmować decyzji. Są dyskryminowani i wyłączani poza margines. Diagnoza choroby psychicznej w pewien sposób wyklucza ze społeczeństwa. Ogłosiliśmy konkurs o zasięgu województwa, odbyła się wspaniała impreza. Powstałe obrazy uczą wrażliwości i uczuciowości. Planujemy powiesić je w restauracji „Powidoki” na Placu Wolności. Odbędzie się także aukcja tych obrazów. Dziękuję panu przewodniczącemu za zaproszenie do Rady Miejskiej w Łodzi – dodała prezes Agnieszka Niedźwiedzka.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt