Jej przekłady są lepsze od pierwowzoru

Była wybitnie utalentowaną siostrą znanego brata. Stanisław Lem uznał jej tłumaczenie „Kubusia Puchatka” A.A. Milne’a za lepsze od oryginału. Skwer u zbiegu ulic Kilińskiego i Narutowicza powinien zostać nazwany na cześć Ireny Tuwim, genialnej tłumaczki literatury dla dzieci i młodzieży.

To pomysł Małgorzaty Niewiadomskiej – Cudak, wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej i Małgorzaty Moskwa – Wodnickiej, wiceprzewodniczącej Klubu Radnych SLD.

- Dwa tygodnie temu obiecałyśmy, że chcemy zmienić status quo i nazwać więcej ulic, placów i skwerów w Łodzi imionami i nazwiskami wybitnych kobiet. Dzisiaj zaledwie 2 % ulic, placów i skwerów nosi nazwiska kobiet, a 21% mężczyzn. Łódź to miasto kobiet wyjątkowych i szkoda, że w swojej decyzji wojewoda łódzki wykreślił sześć ulic, które nosiły nazwy nadane im na cześć kobiet. Tylko jedna ulica na 28 jego propozycji ma nosić nazwisko kobiety – mówiła na konferencji prasowej Małgorzata Niewiadomska – Cudak.

Radne przygotowały projekt uchwały w sprawie nazwania skweru u zbiegu ulic Kilińskiego i Narutowicza imieniem wybitnej łodzianki Ireny Tuwim. Ta propozycja to wspólny pomysł radnych i Łódzkiego Szlaku Kobiet, który od dawna zabiega o upamiętnienie wybitnych kobiet.

- Ten skwer niedawno zagospodarowano. Projekt uchwały będzie procedowany w przyszłym roku na pierwszej styczniowej sesji Rady Miejskiej. To dobrze się składa, bo 2018 jest rokiem kobiet. Mamy nadzieję, że wszystkie kluby wyrażą zgodę na nową nazwę skweru – podkreśliła Małgorzata Moskwa –Wodnicka.

 W tym roku obchodzimy trzydziestą rocznicę śmierci wybitnej tłumaczki, która została pochowana na Starych Powązkach w Warszawie.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt