Jesteśmy na ostatniej prostej

W czasie nadzwyczajnej LI sesji Rady Miejskiej radni dyskutowali o wnioskach dotyczących unijnego dofinansowania projektów Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi. Chodzi o cztery z ośmiu z numerami: 1, 4, 7 i 8. Urząd Marszałkowski, który rozporządza unijnymi funduszami, nakazał wprowadzenie poprawek.

Witold Ancerowicz, UMŁ
Krzysztof Mączkowski, skarbnik miasta Łodzi
2 zdjęcia
Witold Ancerowicz, UMŁ
Witold Ancerowicz, UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

- Wymagana jest zmiana w uchwałach, bo tylko Rada Miejska ma kompetencje do wprowadzania zmian w budżecie i WPF miasta Łodzi. Otrzymaliśmy uwagi z terminem odpowiedzi do 7 czerwca. Trudno je było zgrać z sesjami Rady Miejskiej, stąd konieczność po raz kolejny fatygowania radnych i organizowania sesji nadzwyczajnej – mówił Marcin Obijalski, dyrektor Biura ds. Rewitalizacji.

Projekt nr 1 zakłada m. in. kompleksowy remont 26 kamienic, przebudowę ponad kilometrowego odcinka drogi, wprowadzanie nowych funkcji społecznych. Czwarty projekt to przede wszystkim przebudowa Starego Rynku, Placu Wolności oraz rewaloryzacja Parku Staromiejskiego. Remont konserwatorski siedmiu kamienic, przebudowę pięciu ulic (Legionów, Cmentarna, Mielczarskiego, Gdańska), podniesienie poziomu jakości przestrzeni publicznych i zielonych zakłada projekt o numerze 7. W ostatnim omawianym na wczorajszej sesji projekcie nr 8 zawarto m. in. remont konserwatorski dwóch kamienic, przebudowę trzech ulic (Ogrodowa, Legionów, Zachodnia). Głównymi powodami zmian modeli finansowych w tych projektach było uznanie za wydatki niekwalifikowane m. in. parapetów wewnętrznych oraz drzwi wejściowych do lokali, ponowne przeliczenie limitu na część drogową oraz zarządzania projektem, a także uwzględnianie pracowni artystycznych w komponencie lokali użytkowych.

- Jesteśmy na etapie formalnej weryfikacji wniosków. Pozostało kilka tygodni wytężonej pracy i dialogu z Urzędem Marszałkowskim. Być może będzie konieczność zwołania kolejnej nadzwyczajnej sesji, nawet w czasie wakacji. Uważam, że jesteśmy w historycznym momencie, już praktycznie na ostatniej prostej, bo wiele pracy za nami. Teraz każdy dzień się liczy – podkreślił wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Paweł Bliźniuk.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt