Kiedy dworzec Łódź Fabryczna zacznie tętnic życiem?

- Miały być kawiarnie, sklepiki i usługi, a jest pusty dworzec. Czy zarządcy dworca Łódź Fabryczna uda się wynająć powierzchnie użytkowe? – pytają przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak i wiceprzewodniczący Paweł Bliźniuk.

3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

- Łodzianie długo czekali aż nowy dworzec wreszcie będzie otwarty. Dzisiaj z niego możemy jeździć w wielu kierunkach. Czekamy na przedłużenie tunelu, który dochodzi do dworca. Wokół powstają biurowce, nowe centrum zaczyna tętnić życiem. Niestety, kiedy wchodzimy na dworzec widzimy, że z kilkunastu powierzchni do wynajęcia zagospodarowane są tylko dwie. W środku są tylko trzy wyspy, gdzie można kupić kawę, kanapkę i gazetę. Żałujemy, że PKP robi niewiele, aby tutaj wykazać się kreatywnością, przyciągnąć najemców. Menedżer dworca nie wykazał się pomysłami jak to zmienić – uważa Tomasz Kacprzak.

Zaapelował do PKP i menadżera tego obiektu o większą kreatywność, bo turystów wjeżdżających do miasta nie powinny witać puste witryny. Paweł Bliźniuk przypomniał, że jeszcze kilka lat temu, kiedy w tym miejscu stał stary dworzec, nieopodal były bar „Bonanza”, punkty małej gastronomii, siedziby przedstawicielstw biur podróży.

- Oczywiście, jakość tych miejsc pozostawiała wiele do życzenia, nie spełniała oczekiwań łodzian i turystów. Natomiast na dworcu tętniło życie. Dzisiaj w tym nowym obiekcie tak nie jest. Są puste przestrzenie komercyjne. Wydaje się, że osoby odpowiedzialne za zarządzanie dworcem nie zrobiły nic żeby skutecznie je zagospodarować i znaleźć najemców. Wytłumaczeniem nie może być to, że nie ma jeszcze tunelu i czekamy na połączenie z zachodnią częścią miasta. Ruch na dworcu jest podobny to tego, który był przed jego zamknięciem – podkreślił Paweł Bliźniuk.

Dodał, że dworzec to nie tylko funkcje komunikacyjne, ale także przestrzeń do zagospodarowania.

- Wydaje się, że zarząd PKP zapomniał o łódzkim dworcu. Wydawało się jednak, że skoro jego menedżerem jest brat wojewody łódzkiego, to będzie on miał silną pozycję, a dworzec będzie dobrze zagospodarowany – mówił Tomasz Kacprzak.

Radni zadeklarowali chęć pomocy w tej sprawie osobom zarządzającym dworcem Łódź Fabryczna. Sugerują, że menedżer obiektu powinien otworzyć się na współpracę z Miastem, instytucjami kultury, aby wprowadzić w tę przestrzeń nowe funkcje.

Polecane aktualności

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Kontakt