Kiedy tablica zniknie z budynku Urzędu Wojewódzkiego?

Do przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Kacprzaka wpłynęły pisma Wojewody Łódzkiego, w których nie wyraża on zgody na zmianę nazw ulicy Małej Piętnastki na Biskupa Hieronima Rozdrażewskiego oraz ulicy Iry Aldrigde'a (przed dekomunizacją - Eugeniusza Ajnenkiela) na Andrzeja Ajnenkiela.

- Bardzo jestem zniesmaczony tym, że pan wojewoda nie wsłuchał się w apele mieszkańców tych ulic w sprawie zmiany nazw. Łódzcy radni przyjmowali uchwały na wniosek samych mieszkańców. Pan wojewoda, a to chyba taki chichot historii, pisze, że nie wyraża zgody na zmianę „ze względu na niedogodności osób zamieszkałych przy tych ulicach”. Wynika z tego, że pan wojewoda jest całkowicie oderwany od rzeczywistości i od wniosków mieszkańców – uważa przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak.

Jego zdaniem wojewoda przed podjęciem decyzji w tej sprawie powinien najpierw spotkać się z mieszkańcami ulic. Ponadto przewodniczący Rady Miejskiej skierował dziś pismo do wojewody w związku z otrzymaniem opinii z Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie tablicy poświęconej wkroczeniu do Łodzi Armii Czerwonej i Wojska Polskiego znajdującej się na budynku Urzędu Wojewódzkiego.

- Pytam, kiedy pan wojewoda usunie tablicę, która według IPN została sklasyfikowana jako niezgodna z zapisami ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Pan wojewoda doskonale wie, co znajduje się na elewacji budynku, do tej pory nie podjął działań w tej sprawie – skomentował Tomasz Kacprzak.

Przewodniczący wysłał również pismo do Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z pytaniem czy tablica przy ul. Piotrkowskiej 104 podlega ochronie konserwatorskiej, czy jest wpisana, samodzielnie albo jako część większej całości, do rejestru zabytków. Przypomniał, że ulica Piotrkowska na tym odcinku znajduje się w rejestrze. Zgodnie z ustawą z 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego (…) co do obiektów wpisanych do rejestru zabytków ustawy nie stosuje się.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt