Kiedy tablica zniknie z budynku Urzędu Wojewódzkiego?

Do przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Kacprzaka wpłynęły pisma Wojewody Łódzkiego, w których nie wyraża on zgody na zmianę nazw ulicy Małej Piętnastki na Biskupa Hieronima Rozdrażewskiego oraz ulicy Iry Aldrigde'a (przed dekomunizacją - Eugeniusza Ajnenkiela) na Andrzeja Ajnenkiela.

- Bardzo jestem zniesmaczony tym, że pan wojewoda nie wsłuchał się w apele mieszkańców tych ulic w sprawie zmiany nazw. Łódzcy radni przyjmowali uchwały na wniosek samych mieszkańców. Pan wojewoda, a to chyba taki chichot historii, pisze, że nie wyraża zgody na zmianę „ze względu na niedogodności osób zamieszkałych przy tych ulicach”. Wynika z tego, że pan wojewoda jest całkowicie oderwany od rzeczywistości i od wniosków mieszkańców – uważa przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak.

Jego zdaniem wojewoda przed podjęciem decyzji w tej sprawie powinien najpierw spotkać się z mieszkańcami ulic. Ponadto przewodniczący Rady Miejskiej skierował dziś pismo do wojewody w związku z otrzymaniem opinii z Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie tablicy poświęconej wkroczeniu do Łodzi Armii Czerwonej i Wojska Polskiego znajdującej się na budynku Urzędu Wojewódzkiego.

- Pytam, kiedy pan wojewoda usunie tablicę, która według IPN została sklasyfikowana jako niezgodna z zapisami ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Pan wojewoda doskonale wie, co znajduje się na elewacji budynku, do tej pory nie podjął działań w tej sprawie – skomentował Tomasz Kacprzak.

Przewodniczący wysłał również pismo do Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z pytaniem czy tablica przy ul. Piotrkowskiej 104 podlega ochronie konserwatorskiej, czy jest wpisana, samodzielnie albo jako część większej całości, do rejestru zabytków. Przypomniał, że ulica Piotrkowska na tym odcinku znajduje się w rejestrze. Zgodnie z ustawą z 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego (…) co do obiektów wpisanych do rejestru zabytków ustawy nie stosuje się.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt