Kilkanaście tysięcy certyfikowanych maseczek ochronnych właśnie przyjechało do Łodzi pociągiem z Chin

To dar od partnerskiego miasta Chengdu. Gdzie trafią maseczki?

fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
12 tysięcy certyfikowanych maseczek ochronnych przyjechało do Łodzi z Chin, z partnerskiego miasta Chengdu.
7 zdjęć
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

- Gdy zaczęła się w Polsce pandemia, wystąpiliśmy z przewodniczącym Rady Miejskiej o pomoc do naszych przyjaciół z miasta partnerskiego Chengdu w Chinach – powiedziała Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi.

- W tym roku świętujemy piątą rocznicę relacji partnerskich pomiędzy Łodzią i Chengdu. Otrzymaliśmy od zaprzyjaźnionego miasta 12 tys. certyfikowanych maseczek i z całego serca pragniemy za nie podziękować. Udostępnimy ja domom pomocy społecznej, ponieważ tam są obecnie najbardziej potrzebne. Powinniśmy chronić tych, którzy są najbardziej narażeni na zakażenie.

Dziękujemy naszym partnerom z Chin, burmistrzowi i wiceburmistrzowi miasta Chengdu, za otrzymany dar. Środki ochronne zostaną na pewno owocnie spożytkowane.

Niestety pandemia w Polsce rozwija się. Skala potrzeb jest bardzo duża. 12 tys. maseczek zostanie zużytych w pięciu domach pomocy społecznej w Łodzi w ciągu miesiąca. Z całego serca dziękujemy raz jeszcze – podkreśliła Prezydent Miasta Hanna Zdanowska.

- Dzielą nas tysiące kilometrów, ale łączy bliskość serc – powiedział Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej.

- Są to pierwsze słowa listu, który wystosowaliśmy 23 marca do burmistrzów trzech naszych miast partnerskich. Reakcja była natychmiastowa i za nią dziękujemy. Trudno wyobrazić sobie piękniejszy gest od przyjaciół. „Przyjaciół poznaje się w biedzie” i oni właśnie wyciągnęli do nas pomocną dłoń. Jedno z przysłów chińskich brzmi: „Im ciemniejsza noc, tym bliżej świtu”. Chińczycy w marcu już ten świt widzieli, my byliśmy wówczas w głębokiej nocy, nie wiedząc, co jeszcze przed nami.

Gest ze strony miasta Chengdu pokazuje, że samorządy zawsze trzymają się razem. Są blisko mieszkańców i pomagają sobie nawzajem. Partnerstwo to nie tylko współpraca gospodarcza i kulturalna, to przede wszystkim bliskość ludzi. Chciałbym powiedzieć tylko jedno słowo: 谢谢, które po chińsku oznacza: dziękujemy – dodał przewodniczący Marcin Gołaszewski.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt