Ze względu na chęć usprawnienia prac Komisji Dialogu Obywatelskiego doprecyzowany został zakres kompetencji KDO (m.in. zapisy dot. konsultacji i współtworzenia aktów prawnych czy konsultacji ogłoszeń konkursowych). Wskazane zostały również terminy zajęcia stanowisk dla kluczowych spraw związanych z pracą KDO, takich jak lista dokumentów nad którymi KDO będzie w danym roku pracować, czy zakres zadań zlecanych organizacjom pozarządowym w kolejnym roku kalendarzowym. Powyższe propozycje wynikają m.in. z zapisów Wieloletniego Programu Współpracy Miasta Łodzi z organizacjami pozarządowymi na lata 2016-18.
Wprowadzona została również możliwość wydawania opinii w trybie obiegowym, co usprawniać ma pracę w szczególnych sytuacjach, gdy zaistnieje konieczność szybkiego zajęcia stanowiska przez Komisję. Proponuje się również wymóg corocznej weryfikacji aktualnych członków Komisji przez na przewodniczącego KDO.
Choć utrzymano zasadę, iż KDO spotykać się ma raz na kwartał, odstąpiono od jednoznacznego wymogu rozwiązywania KDO w sytuacjach gdy nie jest spełniony ten warunek. Projekt znosi również możliwość wnioskowania o powołanie KDO przez mniejszą liczbę organizacji niż 5. Dotychczas istniała możliwość wnioskowana o opinię w takiej sytuacji do Łódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Ścieżka ta w praktyce nie była jednak wykorzystana, a doświadczenie pokazuje, że fukcjonowanie KDO w mniejszym składzie mogłoby być nieefektywne.
Proponowane zmiany w zasadach pracy KDO konsultowane były z Łódzką Radą Działalności Pożytku Publicznego. Uwagi do dokumentu składać można do dnia 15 kwietnia br. na załączonym formularzu.
Więcej informacji można uzyskać pod numerem tel. 638-55-65