Kongres Bibliotek 2019

„Różni. Równi. Ważni.” to hasło tegorocznego Kongresu Bibliotek, który odbywa się przez dwa dni w Fabryce Sztuki w Łodzi.

mat. prasowy
3 zdjęcia
mat. prasowy
mat. prasowy
mat. prasowy
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Po raz dziesiąty spotyka się ponad 200 bibliotekarek i bibliotekarzy z całej Polski do wspólnego doświadczania i spotkania się ponad podziałami. Na otwarciu kongresu prezes Jacek Królikowski z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, organizator wydarzenia stwierdził, że to hasło oddaje różnorodność naszego społeczeństwa i dlatego jak się wyraził:

- Poświęcamy dziesiąty Kongres Bibliotek kwestiom równości i różnorodności. Chcemy razem z Wami przyjrzeć się temu, co ważne, z różnych perspektyw, wsłuchać się w potrzeby osób, które często są niewidoczne, nieobecne, niewysłuchane. Wspólnie zastanowić się, jak uwzględniać te potrzeby w planowanych przez biblioteki (i nie tylko przez nie) działaniach. I wreszcie dostrzec korzyści, jakie może mieć z tego instytucja, społeczność, my wszyscy.

Zwracał uwagę, że nie ma nigdzie w krajach demokratycznych prawa, które ma dyskryminować, zatem działanie na rzecz równości to realizacja konstytucji i państwa prawa.

 

Obecna na otwarciu kongresu wiceprezydent Małgorzata Moskwa - Wodnicka mówiła:

- „Różni. Równi. Ważni.” To hasło kongresu jest mi szczególnie bliskie, jako kobiecie, osobie o lewicowym spojrzeniu na  świat ale także jako wiceprezydent naszego miasta, w którym żyją osoby o różnych poglądach, także bardzo odległych od mojego.W Łodzi pokazaliśmy, że można ze sobą rozmawiać, rozumiejąc różnice i że jest tutaj miejsce dla każdego kto ma w sobie szacunek dla inności, bez względu na to jaką definicję tej różności weźmiemy na warsztat. Łódź ma od niedawna supernowoczesny system biblioteczny a dawne placówki zamieniły się w multimedialne domy kultury. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia ale myślę, że już teraz możemy być dumni ze zmian jakie wprowadziliśmy w tej materii. Nowoczesne budynki, system kart bibliotecznych, cyfryzacja, multimedialność naszych placówek i fachowa, otwarta i o najwyższych walorach kadra daje mi pewność, że mamy w ręku narzędzia i ludzi by nad edukacją i nad realizację wartości zawartych w haśle kongresu pracować aż do skutku.

Kongres odbywał się pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, który w swojej wypowiedzi zwracał uwagę na konieczność pracy u podstaw, na nieustające przypominanie, że prawo do własnych poglądów jest podstawowym budulcem wolności.

Jutro odbędą się całodniowe warsztaty o tym jak delikatnie i z poszanowaniem poglądów każdego obywatela uczyć wzajemnej tolerancji i tego, że wielorakie światopoglądowo społeczeństwo gwarantuje prawa jednostki, bez względu na to jakie kto wyznaje zasady.

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt