Obowiązek ten jest również konieczny w przypadku podejmowania przez ngo współpracyz daną osobą np. w ramach wolontariatu, w zakresie działalności związanej z edukacją, sportem, profilaktyką i opieką zdrowotną nad dziećmi i młodzieżą, z zajęciami dodatkowymi (np. w świetlicach środowiskowych).
Kto tego obowiązku nie wypełni, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 zł.
Głównym obszarem nieprawidłowości stwierdzonym przez Rzecznika Praw Dziecka było nieposiadanie kont w systemie teleinformatycznym Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym lub niedokonywanie zapytań w trybie art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym.
Ogólne informacje o Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym, Rejestr oraz akty prawne regulujące jego funkcjonowanie zamieszczone zostały na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości: https://rps.ms.gov.pl/pl-PL/Public#/ oraz na stronie Urzędu Miasta Łodzi w zakładce dedykowanej organizacjom pozarządowym: https://uml.lodz.pl/decydujemy/wspieramy/ngo/uzyteczne-dla-ngo/ w zakładce „Stowarzyszenia i fundacje” – aspekty prawne.