Kto odpowiada za braki prac na Placu Wolności?

Radni monitorują przebieg inwestycji w Łodzi.

3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Bartosz Domaszewicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi: - Front robót drogowych w naszym mieście trwa. Niektóre z inwestycji budzą słuszne zaniepokojenie mieszkańców, na przykład przebudowa Placu Wolności oraz ulic Ogrodowej i Północnej. Remont Placu Wolności jest przedsięwzięciem wysokiej wrażliwości, ponieważ to miejsce jest wizytówką Łodzi. Radni otrzymują informacje, że ten remont nie przebiega tak, jak powinien. Brakuje pracowników i nic się na placu budowy nie dzieje. Łodzianie mają prawo oczekiwać, że inwestycje będą realizowane w sposób zorganizowany i sensowny. Dziś wyjątkowo pojawili się robotnicy i koparki, praca wre. Jest to niepoważne zachowanie ze strony wykonawcy. Można pracować tylko wtedy, gdy pojawiają się kamery? Realizator każdego przedsięwzięcia wyłaniany jest w ramach postępowania przetargowego. Według takich zapisów miasto obliguje do konkretnego terminu zakończenia prac. Wskazujemy także godziny wykonywania robót. Tak jest z remontem Placu Wolności i ul. Ogrodowej. Realizatorem inwestycji jest firma Trakcja S.A., która w 87% jest spółką podmiotów rządowych (Agencji Rozwoju Przemysłu, Polskich Linii Kolejowych).

Damian Raczkowski, radny Rady Miejskiej w Łodzi: - W moich rękach znajduje się oficjalna dokumentacja dotycząca dwóch inwestycji. Jest ona bardzo obszerna. Są także raporty ze spotkań z wykonawcą. Miasto zawsze prosi, żeby inwestycje wykonywać zgodnie z warunkami umów, czyli w tym wypadku organizować pracę w godzinach 8:00 – 20:00 oraz w soboty. Postępy prac są dokumentowane, tworzy się fotorelacje. Mieszkańcy słusznie narzekają, że plac budowy jest pusty. Jeżeli przedsięwzięcie nie zostanie oddane w czasie, na wykonawcę zostaną nałożone kary. Ostatecznym terminem zakończenia remontu jest wrzesień 2023 roku. Za wykonawcą stoją struktury państwowe, którym powinno zależeć, żeby inwestycje w samorządach odbywały się w terminie. Miasto nie ponosi winy są powolny postęp prac.

Krzysztof Makowski, radny Rady Miejskiej w Łodzi: - Tak topornego wykonawcy to chyba jeszcze w mieście nie było. Pomimo monitów, sygnałów, próśb i zapisów, nie realizuje ustalonych postępów prac. Nie może być tak, że łodzianie za wszystko winią miasto i panią prezydent. Na pewno nie odstąpimy od kar zapisanych w umowie. Na wniosek Komisji Transportu i Ruchu Drogowego monitorowanych jest wiele przedsięwzięć w Łodzi. Zależy nam, żeby realizować je w ustalonym terminie.

Bartosz Domaszewicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi: - Widmo Jacka Sasina krąży nad różnymi inwestycjami w naszym kraju i nie są one przeważnie chlubne. W Łodzi także doczekaliśmy się takiego sasinowego przedsięwzięcia. Pan Sasin nadzoruje aktywa państwowe spółki zależne od Skarbu Państwa, czyli pośrednio wykonawcę tej inwestycji. Apelujemy do premiera, żeby się mniej angażował w nadzór nad tą inwestycją, to może wykonawca zakończy remont w terminie.

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt