Kto otrzyma zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi?

Do Komisji Nagród i Odznaczeń Rady Miejskiej w Łodzi trafiły cztery wnioski o nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Łodzi.

fot. Paweł Łacheta / UMŁ
Do Komisji Nagród i Odznaczeń Rady Miejskiej w Łodzi trafiły cztery wnioski o nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Łodzi.

- Złożyłam na ręce pana przewodniczącego Rady Miejskiej wnioski o honorowe obywatelstwo dla ludzi nieprzeciętnych – pracowitych, barwnych i o wielkich sercach – ambasadorów naszego miasta: dla pani Teresy Żylis-Gary, jednej z najwybitniejszych śpiewaczek operowych o międzynarodowej sławie, urodzonej na Liwie, ale o Łodzi mówiącej zawsze: „mój drugi dom", pana Josefa Buchmanna, urodzonego w Łodzi znanego w świecie mecenasa i darczyńcy, jeńca kilka obozów koncentracyjnych, a dziś ambasadora na rzecz dialogu polsko-żydowskiego, pana Daniela Libeskinda, urodzonego w Łodzi wybitnego amerykańskiego architekta, który był ambasadorem Łodzi w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, a w najbliższych latach zaprojektuje pierwszy gmach w ramach projektu Specjalnej Strefy Detalu w naszym mieście. Przewodniczący Rady Miejskiej jest wnioskodawcą kandydata o równie wybitnej osobowości – pana Zbigniewa Bońka, dziś prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, ale dla łodzian przede wszystkim jednego z najwybitniejszych piłkarzy Widzewa – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi dziś przekazał wnioski Komisji Nagród i Odznaczeń Rady Miejskiej, która w ciągu 60 dni je zaopiniuje. Następnie trafią pod obrady sesji Rady Miejskiej.

Krótkie informacje na temat kandydatów do tytułu:

Teresa Żylis-Gara jest jedną z najwybitniejszych śpiewaczek operowych przełomu XX i XXI wieku. Urodziła się w Landwarowie koło Wilna (obecnie Republika Litewska). W konsekwencji zawirowań historycznych wraz z rodziną opuściła Landwarów i zamieszkała w Łodzi, miejscu, które już zawsze będzie nazywała „drugim domem”. Tutaj podjęła naukę w szkole średniej ogólnej oraz w szkole muzycznej w klasie prof. Stefanii Grabowskiej. Studia ukończyła w Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie śpiewu solowego. Lata spędzone w Łodzi stworzyły podwaliny pod wielką międzynarodową karierę.

Zbigniew Boniek pełniący obecnie funkcję prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej ma olbrzymi wkład w rozwój i promocję sportu w Łodzi, a także w budowanie marki i rozpoznawalności miasta w Polsce i za granicą. Dzięki jego wsparciu i zaangażowaniu w 2019 roku zorganizowane zostały w Polsce Mistrzostwa Świata FIFA do lat 20, a ich główna areną był stadion Widzewa w Łodzi. W roku 2020 przypada 110. rocznica powstania klubu Widzew Łódź. W ramach tak pięknego jubileuszu pragniemy uhonorować jednego z najwybitniejszych piłkarzy Widzewa, wybitnego reprezentanta Polski, medalisty mistrzostw świata, triumfatora Ligi Mistrzów i zawodnika wybranego w 2019 roku do reprezentacji stulecia Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Josef Buchmann to niemiecki biznesmen, znany w świecie mecenas i darczyńca. Urodził się w Łodzi, jako dziecko znalazł się w Litzmannstadt Ghetto. Przeszedł kilka obozów, został wyzwolony pod koniec drugiej wojny światowej z obozu śmierci w Bergenbelsen przez armię brytyjską. W 2009 roku odznaczony został Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za działalność na rzecz dialogu polsko-żydowskiego oraz rozwijanie współpracy między narodami. W rok 2014 otrzymał Odznakę „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”.

Daniel Libeskind to znany amerykański architekt i planista miejski. Pochodzi z rodziny polskich Żydów. Jego rodzice po radzieckiej agresji na Polskę trafili do więzienia, a następnie zostali zesłani w głąb ZSRR, dzięki czemu jednak uniknęli Holokaustu. Po wojnie wrócili do Polski. Pan Daniel Libeskind urodził się w Łodzi i choć w wieku 11 lat wraz z rodzicami wyemigrował do Izraela, do dziś podkreśla swoje korzenie. Pan Daniel Libeskind był ambasadorem Łodzi w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. W najbliższych latach zaprojektuje pierwszy gmach w ramach projektu Specjalnej Strefy Detalu w naszym mieście.

Polecane aktualności

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Kontakt