Łódź 4 Kultur: dzień piąty

autor:

12.09.2017

Zapraszamy na najbardziej łódzki z łódzkich festiwali. Wśród 52 festiwalowych propozycji są premierowe spektakle i koncerty, instalacje artystyczne i interwencje w przestrzeni miejskiej, ale też spacery śladem historycznej wielokulturowości czy spotkania i rozmowy na temat tożsamości miasta.

5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

 Harmonogram wydarzeń - WTOREK, 12.09

11:00

„Miasto czterech kultur. Polacy, Niemcy, Żydzi i Rosjanie
w służbie Łodzi", lekcje dla uczniów szkół podstawowych
wydarzenie bezpłatne – rezerwacja miejsc

Centrum Dialogu im. M. Edelmana,
ul. Wojska Polskiego 83

20:00

Symcha Keller, koncert
wydarzenie biletowane

Klub Scenografia, ul. Zachodnia 81/83

Wszystkie wydarzenia Festiwalu Łódź Czterech Kultur łączy wspólne hasło: „Alfabet Dialogu”, odwołujące się do opowieści o nowoczesnym i otwartym mieście, czerpiącym siłę z różnorodności i wielokulturowości oraz tradycji współistnienia czterech kultur, które wywarły wpływ na rozwój Łodzi. Jednak nie zamyka się w przeszłości – nasze miasto dynamicznie się rozwija i zmienia. Dlatego sam festiwal jest zanurzony we współczesności, w tym, co dziś jest ważne dla mieszkańców Łodzi, Polski, Europy. Bazując na historii, jest skierowany ku przyszłości.

Muzyka

Bogata jest oferta muzyczna festiwalu, począwszy od otwierającego koncertu „10 piosenek Dylana” w Studiu im. H. Debicha w Radiu Łódź, przez liryczny podwójny koncert L.Stadt i Młynarski plays Młynarski z Gabą Kulką, klasyczne pieśni w wykonaniu Maksima Michaiłowa w Muzeum Miasta Łodzi, po premierowy materiał Korteza i Mashy Qrelli oraz koncert Symchy Kellera z chasydzkimi pieśniami z najnowszej płyty „Bramy”. Wreszcie finałowy, gwiazdorski show w Klubie Wytwórnia „Cohen i kobiety” z udziałem dwunastu wspaniałych wokalistek: Matyldy Damięckiej, Ani Dąbrowskiej, Martyny Jakubowicz, Gaby Kulki, Izy Lach, Anity Lipnickiej, Grażyny Łobaszewskiej, Marii Peszek, Julii Pietruchy, Renaty Przemyk, Natalii Przybysz i Darii Zawiałow.

Teatr

Festiwal to również zagraniczne spektakle. „Ashes to Ashes” – grana w języku angielskim sztuka Steve’a Lamberta – stawia  uniwersalne pytania o ludzką siłę i godność w obliczu niewyobrażalnej tragedii. Z kolei inscenizacja, oparta na tekście noblistki Swietłany Aleksijewicz „Czarnobylska modlitwa” Republikańskiego Teatru Dramaturgii Białoruskiej, opowiada o tym, jak po największej katastrofie w historii energetyki jądrowej wyglądał świat osób, które się z nią zetknęły. 

W warstwie teatralnej festiwal proponuje też premiery: „Antygonę w Nowym Jorku” w reżyserii Andrzeja Szczytko, taneczny performance „Is it Pamela/Inkarnacje?” Marty Ziółek, „Szczególnie ciekawe przypadki” Grupy LineAct, a  dla najmłodszych spektakl „Złotą Rybkę” Teatru Lalek Arlekin.

Co więcej? Gościem specjalnym tegorocznego festiwalu będzie znakomity reżyser, scenarzysta i producent filmowy, laureat nagrody Emmy – Andrzej Krakowski. Poprowadzi warsztaty scenopisarstwa, spotka się z widzami na publicznym czytaniu jednej ze swoich sztuk, a także na pokazach swoich filmów i serialu. Zaprezentuje też wykonane przez siebie rysunki satyryczne. Z kolei w ramach sekcji literacko-filmowej poznamy zwycięzcę konkursu na Poemat Czterech Kultur.

Sztuka

Nie zabraknie działań artystycznych w przestrzeni miasta. Pojawią się nowe murale, instalacje artystyczne od streetartowej światowej czołówki, a Stary Rynek ożywi instalacja Roberta Rumasa, inspirowana jego historią. Organizatorzy poszukają odpowiedzi na pytania o tożsamość Łodzi i o sposoby na odczytywanie miejskiej archeologii. Zaproszą też do spacerów śladem historycznej wielokulturowości, spotkań i rozmów.

W programie tegorocznej edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur są też działania edukacyjne. Na najmłodszych czekają lekcje w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, a całe rodziny mogą się wybrać na wędrówki tropami wielokulturowej Łodzi: w parafii prawosławnej, Gminie Wyznaniowej Żydowskiej czy łódzkich muzeach: Centralnym Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym, a także Muzeum Miasta Łodzi.

Każdy z dziesięciu dni festiwalu przyniesie nowe wrażenia, emocje i głośne nazwiska: Andrzej Krakowski, Marta Ziółek, Robert Rumas, Andrzej Szczytko… Cały program znaleźć można na www.4kultury.pl

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt