ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY 2025 – znamy wyniki konkursu!

Wiemy już jakie projekty kulturotwórcze będą realizowane przez organizacje pozarządowe przy wsparciu finansowym Miasta Łodzi w 2025 roku.

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.
autor projektu: Jakub Stępień - Hakobo

Oferenci mieli możliwość składania swoich propozycji w trzech progach kwotowych, w których łączna pula dostępnych środków wynosiła ponad 4 miliony złotych. 

W tegorocznej edycji konkursu zostało złożonych 120 ofert. W progu 1 (dotacje do 70.000 zł) złożono 65 ofert, w progu 2 (dotacje do 150.000 zł) 43 oferty, w progu 3 (dotacje do 350.000 zł) 12 ofert.

Wymogi formalne spełniło 78 ofert, które zostały poddane analizie merytorycznej. Do każdego progu konkursowego przypisana była osobna komisja, złożona z przedstawicieli organizacji pozarządowych – reprezentantów łódzkiego środowiska artystycznego oraz pracowników Urzędu Miasta Łodzi.

Dzięki znacznemu zwiększeniu budżetu konkursu w stosunku do lat ubiegłych, udało się dofinansować wszystkie 35 ofert, które uzyskały wymagane zarządzeniem minimum punktowe (24,75 pkt) i co za tym idzie pozytywną ocenę merytoryczną.

W 2025 roku łącznie dofinansowanie uzyskało 37 projektów, w tym 7 zadań w trybie dwuletnim i 2 zadania w trybie trzyletnim.

W najbliższych miesiącach łodzianie będą mieli okazję skorzystać z różnorodnej oferty kulturalnej – organizowane będą wydarzenia prezentujące sztuki wizualne, najnowsze dokonania teatralne, produkcje filmowe i muzyczne, ale też działania z zakresu edukacji kulturalnej.

Z naszego punktu widzenia, niezwykle istotne jest zwrócenie uwagi na mniejsze podmioty, organizacje pozarządowe, fundacje, stowarzyszenia, a także na indywidulanych artystów i artystki, tworzących na co dzień łódzki krajobraz kulturalny. To ich praca, pomysły, energia oraz zaangażowanie stanowią o sile, charakterze i jakości życia artystycznego naszego miasta. Dostrzeganie, dbanie o rozwój, opieka oraz zapewnienie należytego wsparcia dla lokalnych, często dopiero startujących oddolnych inicjatyw kulturotwórczych, jest kluczowe dla morfologii artystycznej Łodzi i stanowi absolutny fundament dla wartości jej ludzkiego kapitału – tłumaczy Michał Bieżyński, dyrektor Wydziału Kultury UMŁ.

Konkurs „Łódź Pełna Kultury 2025” został rozstrzygnięty zarządzeniem Nr 657/2025 Prezydenta Miasta Łodzi z dnia 28 marca 2025 r. Szczegółowe informacje o dofinansowanych projektach znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej UMŁ – link >>>

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt