Łódź też potrzebuje wsparcia ze środków unijnych na walkę z koronawirusem

- Co w zakresie walki z koronawirusem może zrobić marszałek województwa łódzkiego? – pytał Marcin Bugajski, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

- Na wniosek radnych Koalicji Obywatelskiej 11 marca zwołano nadzwyczajną sesję Sejmiku Województwa. Apelowaliśmy wówczas o działania w walce z koronawirusem. Usłyszeliśmy od marszałka, że rząd Prawa i Sprawiedliwości doskonale sobie poradzi i nie powinno mu się przeszkadzać. 16 marca wystosowaliśmy wniosek z informacją, że są możliwości przesunięcia pieniędzy unijnych i otrzymania wsparcia do walki z koronawirusem, podobnie jak robi to województwo mazowieckie. Marszałek zaczął coś robić, ale i tak mamy dwutygodniowe opóźnienie w stosunku do Mazowsza, które już pieniądze wydaje. Apelujemy o szybsze działania, ponieważ pieniądze są natychmiast potrzebne, aby kupować odpowiedni sprzęt. Środki finansowe przenoszone są w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Propozycja do Unii Europejskiej została już wysłana. Teraz powinniśmy powiedzieć beneficjentom z jakich działań te pieniądze są zabierane, tak aby ci, którzy planowali projekty, wiedzieli, że tych środków nie będzie. O wszystkich ważnych decyzjach trzeba komunikować. Musimy dostać informacje, do jakich szpitali trafią dofinansowania i jaki sprzęt zostanie zakupiony. Mieszkańcy regionu łódzkiego muszą znać konkretne decyzje. Urząd Marszałkowski nie może działać w oderwaniu od społeczeństwa – dodał radny Marcin Bugajski.

- Łódź powinna być szczególnie uwzględniona w podziale środków finansowych – powiedział Mateusz Walasek, przewodniczący Klubu Radnych KO.

- To w łódzkich placówkach medycznych prowadzi się testy i w łódzkim szpitalu jest najwięcej pacjentów z całego województwa. Skutki epidemii są największe w obiektach w naszym mieście. A także pieniądze, które Urząd Marszałkowski przeznacza na wspieranie przedsiębiorczości, powinny być odpowiednio podzielone, uwzględniając też charakter branż w każdym z powiatów województwa łódzkiego. Epidemia nie wszystkie obszary przedsiębiorczości dotknie w tym samym zakresie. Przetwórstwo żywności, energetyka, przemysł materiałów budowlanych stracą na pewno mniej, niż inne dziedziny. Łódź ze swoją zróżnicowaną strukturą branż zostanie bardziej dotknięta skutkami epidemii, niż na przykład powiat, w którym jest tylko przetwórstwo żywności czy produkcja energii. Warto zwrócić na to uwagę przy rozdzielaniu środków – dodał radny Mateusz Walasek. 

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt