Łódź za sto lat – jaka będzie?

Od 26 lutego do 4 maja br. na Rynku Włókniarek Łódzkich obok Manufaktury eksponowana jest „Kapsuła Czasu”. Jest to mobilna rzeźba, która we wnętrzu – „Sercu” - skrywa tysiące prac plastycznych i literackich.

Ich autorami są dzieci i młodzież z całej Polski. Fundacja IDEANOVA oraz Urząd Miasta Łódź organizują w dniach 23-30 kwietnia cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży pn. „Łódź za 100 lat”. Warsztaty są elementem ogólnopolskiej akcji społecznej zbierania materiałów do „Serca Kapsuły Czasu”. 

Z okazji wizyty Kapsuły Czasu w Łodzi, Fundacja IDEANOVA organizuje warsztaty - edycję specjalną akcji „Serce Kapsuły Czasu”, pn. “Łódź za 100 lat”. Podczas warsztatów do których zaproszono wszystkie łódzkie szkoły powstaną niepowtarzalne prace plastyczne, literackie oraz nagrania, które później zostaną zamknięte we wnętrzu Kapsuły Czasu i stanowić będą jej „Serce”.

- Ta edycja „Serca Kapsuły Czasu”, którą teraz realizujemy, jest absolutnie wyjątkowa. To Wy - Mieszkańcy Łodzi, będziecie mogli opowiedzieć o tym, jak wyobrażacie sobie Wasze miasto w 2120 roku. Wszystkie prace, które powstaną w ramach warsztatów, zostaną zamknięte w Kapsule Czasu na kolejnych 100 lat i tym samym staną się mostem łączącym teraźniejszość z przyszłością, naszym wspólnym świadectwem społecznym, które podarujemy następnym pokoleniom. – mówi Agnieszka Cudek, koordynatorka wydarzenia.

Zadaniem, które stanie przed uczestnikami wydarzenia, jest przedstawienie swojej wizji na temat tego, jak wyglądać będzie Łódź za sto lat. Dzieci i młodzież podczas e-warsztatów usłyszą jak przyszłość wyobrażali sobie mieszkańcy Europy na przełomie XIX i XX wieku, dowiedzą się jak ewoluowało łódzkie włókiennictwo, przemysł filmowy, miejski krajobraz i środowisko naturalne. Odbędą także podróż w czasie z Tuwimem i bohaterami jego wierszy.

- Pod koniec kwietnia będziemy mogli sobie trochę pofantazjować. A wszystko dlatego, że odbędą się wtedy warsztaty dla dzieci i młodzieży, których wynikiem będzie wizja przyszłości Łodzi za 100 lat. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz w wieku od 7 do 10 lat oraz od 11 do 14 roku życia. Będą dotyczyły dziedzin związanych z Łodzią - włókiennictwem, filmem, ogrodem zoologicznym, strukturą miasta czy postacią Juliana Tuwima. - mówi Marta Pokorska Jurek, prowadząca warsztaty - To doskonała okazja by przyczynić się do wymyślenia rozwiązań, które być może aktualnie nie są w naszym zasięgu, ale mogą stać się zaczynem do powstania nowych wynalazków, czy dobrych praktyk.

Warsztaty poprowadzą Marta Pokorska-Jurek – autorka książek i słuchowisk dla dzieci, dziennikarka, dyplomowany manager designu, Agnieszka Cudek – koordynatorka projektu „Kapsuła Czasu” i współtwórca „Serca Kapsuły Czasu”, Dagna Kidoń – producentka filmowa, pracownik Szkoły Filmowej w Łodzi, Krzysztof Olkusz – przewodnik wycieczek po Łodzi oraz Elżbieta Gorzka-Kmieć – reżyser teatralny.

Na warsztaty organizowane on-line należy się zapisywać. Jest to możliwe pod adresem e-mail: sercekapsuly@ideanova.org.pl lub telefonicznie pod numerem 692 422 717 lub 664 969 900.

Do wysyłania prac (niezależnie od warsztatów) zachęcamy wszystkich mieszkańców Łodzi. Prace w formie plików graficznych, tekstowych i video można przesłać poprzez bezpłatną aplikację “Kapsuła Czasu” (do pobrania w Sklepie Play oraz App Store) lub wysłać mailem na adres: sercekapsuly@ideanova.org.pl. Każdy uczestnik, który chce aby jego praca znalazła się w Kapsule Czasu w formie oryginalnych dokumentów papierowych lub oryginalnych zapisów na nośnikach multimedialnych, proszony jest o wysłanie swojego dzieła pocztą na adres Fundacji IDEANOVA. Informacje o „Kapsule Czasu”, regulamin akcji oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie: https://kapsulaczasu.org/opis-akcji/

Fundacja IDEANOVA jest Organizacją Pożytku Publicznego inicjującą ogólnopolskie akcje społeczne adresowane do dzieci i młodzieży, których celem jest zwrócenie uwagi młodego pokolenia na wyzwania środowiskowe, społeczne i urbanistyczne.

Fundacja organizuje międzynarodowe konkursy architektoniczne, w ramach których powstają unikatowe instalacje artystyczne, prezentowane w najbardziej prestiżowych lokalizacjach w kraju.

Organizatorem akcji jest Fundacja IDEANOVA. Partnerem akcji jest Urząd Miasta Łodzi, Łódzkie Centrum Wydarzeń, Formy Przekazu, ZOO w Łodzi.

Powiązane pliki

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt