Łodzianie chcą zmiany nazw

Nazwy ulic i placów powinniśmy nadawać tylko za zgodą łodzian, a nie im wbrew – podkreśla przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak.

Za tydzień 21 lutego odbędzie się LXVII sesja Rady Miejskiej. Na początku porządku obrad znalazły się trzy projekty uchwał z zakresu dekomunizacji nazw. Pierwsza dotyczy zwrócenia się do Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz Wojewody Łódzkiego o wyrażenie zgody na zmianę nazwy ulicy Małej Piętnastki na ulicę Biskupa Hieronima Rozdrażewskiego. Drugi dokument z kolei jest w sprawie zmiany nazwy ulicy Iry Aldridge`a na ulicę Andrzeja Ajnenkiela.

- Projekty te przygotowała grupa radnych na wniosek mieszkańców. Propozycje nazewnicze również wyszły od łodzian. Nie odpowiada im na przykład nazwa Iry Aldridge`a, nie chodzi o osobę, ale mają problem z pisownią i wymową tego imienia i nazwiska. Obawiają się, że w przypadku, kiedy będą chcieli zadzwonić na pogotowie może stanowić to problem - tłumaczył Tomasz Kacprzak i dodał, że projekty uchwał w tej sprawie są nowością, której jeszcze w łódzkiej Radzie Miejskiej nie było.

- Po raz pierwszy musimy zwrócić się do wojewody w sprawie wykonywania własnych uprawnień, ponieważ zmianami nazw ulic zgodnie z ustawą o samorządzie zajmuje się Rada Miejska. W tym przypadku nazwy zostały nadane przez wojewodę i to on i IPN muszą wyrazić na to zgodę – mówił Tomasz Kacprzak.

Trzecim dokumentem związanym z dekomunizacja nazw, którym na najbliższej sesji zajmą się radni, jest projekt uchwały w sprawie zaskarżenia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewody Łódzkiego z dnia 2 lutego 2018 r. stwierdzające nieważność uchwały Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 5 stycznia 2018 r. zmieniającej nazwę Placu Lecha Kaczyńskiego na plac Zwycięstwa.

- Jestem przekonany, że Rada Miejska przyjęła uchwałę zgodnie z prawem. Ze zdumieniem przyjąłem informację, że wojewoda ją uchylił. Musimy bronić kompetencji samorządu do nadawania nazw ulic i placów – podkreślił Tomasz Kacprzak.

Konferencje przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Kacprzaka skomentował rzecznik prasowy Klubu Radnych PiS Łukasz Magin.

- Ostatni wysyp nazewniczych pomysłów radnych PO i SLD prowadzi do niebywałego bałaganu w łódzkiej przestrzeni publicznej. Kiedy samorząd na mocy ustawy dekomunizacyjnej miał czas, żeby w ramach eliminowania nazw nawiązujących do komunizmu podejmować uchwały, ci sami radni nie wykazywali inicjatywy i nie chcieli niczego z łodzianami konsultować. Dziś trzeba uszanować decyzje nazewnicze wojewody łódzkiego i zająć się realnymi problemami zwykłych ludzi – mówił Łukasz Magin.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt