Łodzianie nie chcą ograniczenia sprzedaży alkoholu. Oto wyniki sondaży

Prezydent Łodzi nie złoży do Rady Miejskiej projektu uchwały, która miałaby ograniczyć sprzedaż alkoholu w godzinach nocnych. Większość łodzian nie chce takiego zakazu.

fot. CC0 license
Łodzianie nie chcą ograniczenia sprzedaży alkoholu

Nowelizacja Ustawy o wychowaniu w trzeźwości dała samorządom możliwość, by w godzinach nocnych na niektórych obszarach lub w całym mieście ograniczyć handel alkoholem. - Długo zastanawialiśmy się, czy takie ograniczenie wprowadzić, bo temat jest kontrowersyjny i takie rozwiązanie ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Doszliśmy do wniosku, że najważniejszy w tej sprawie powinien być głos mieszkańców Łodzi, dlatego przeprowadziliśmy konsultacje w tej sprawie - tłumaczy Piotr Bors, dyrektor Biura Promocji Zatrudnienia i Obsługi Działalności Gospodarczej UMŁ.

Konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia godzin sprzedaży alkoholu w Łodzi były prowadzone w różnorodny sposób. Odbył się zarówno profesjonalny sondaż telefoniczny przygotowany przez zewnętrzną firmę, jak i głosowanie na internetowej platformie Vox Populi. Można się było też wypowiedzieć w formie ankiety przeprowadzanej przez urzędników. - Przyjęliśmy trzy metody badawcze, żeby nikogo z mieszkańców nie wykluczyć i dotrzeć do jak najszerszej grupy badawczej. Żadne z narzędzi nie wskazało, że mieszkańcy chcą zakazu - powiedział Piotr Bors. 

Opinię mieszkańców zbadano na reprezentatywnej grupie osób. 50 proc. łodzian sondowanych telefonicznie wypowiedziało się przeciwko wprowadzeniu zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych, takie samo zdanie miało 68 proc. głosujących elektronicznie i 59 proc. osób, które wypełniły papierowe ankiety. 

- W ramach przeprowadzonych konsultacji mieszkańcy zgłosili także około 500 uwag, które posłużą miastu do ewentualnego wzmożenia patroli w miejscach, w których jest to konieczne - poinformowała radna Karolina Kępka. Przy czym należy zauważyć, że przedstawione uwagi dotyczyły lokalizacji pojedynczych sklepów, w których odbywa się handel trunkami. Nie wskazywano konkretnych, dużych obszarów miasta, gdzie takie ograniczenie w Łodzi byłoby nieodzowne.

Po konferencji prasowej radny Łukasz Magin skomentował: - Najważniejsze, że przyjęta z inicjatywy PiS nowela ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi daje samorządom nowe kompetencje zarówno w zakresie ograniczenia liczby sklepów monopolowych, jak i zakazu handlu alkoholem w nocy. Jeśli łodzianie zgłoszą potrzebę wprowadzenia ograniczeń, radni nie będą mogli udawać, że mają związane ręce. A dziś trzeba po prostu uszanować wolę większości.

Polecane aktualności

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Kontakt