Rozstrzygnięte zostały konsultacje, w których łodzianie mieli zdecydować o tym, co dalej z dawnym poligonem na Brusie. W głosowaniu na platformie internetowej Vox Populi wzięło udział 3414 mieszkańców. Przeważająca ich część, 1386 osób, zagłosowało, by teren dawnego poligonu zostawić takim jaki jest. Inne koncepcje zyskały mniej głosów poparcia.
Przypomnijmy, głosowanie w sprawie Brusa trwało dwa miesiące. Wypowiedziało się w nim prawie 3,5 tysiąca łodzian. 1386 łodzian nie chciało żadnych zmian, 1041 zagłosowało za pomysłem posła PiS Waldemara Budy, by na terenie zielonym wybudować stok narciarski, basen termalny oraz strzelnicę i sztuczne jezioro (ale poseł nie podał źródła finansowania takiej inwestycji), zaś 928 osób za projektem miasta, by teren poligonu uporządkować, a 10 proc. terenu przeznaczyć pod zabudowę jednorodzinną. 189 łodzian zgłosiło inne propozycje i opinie związane z tym terenem.
- Impulsem do zajęcia się terenem Brusa było nowe przygotowywane studium zagospodarowania przestrzennego Łodzi - mówi Paweł Bliźniuk, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi i tłumaczy: - Funkcjonowało kilka koncepcji, co powinno się tam znaleźć. I tak magistrat zaproponował, by na 90 proc. powierzchni utworzyć park, a 10 proc. przeznaczyć na zabudowę jednorodzinną. Podczas debaty na temat przyszłości Brusa pojawiły się kolejne koncepcje. Społecznicy, organizacje pozarządowe, część mieszkańców wysunęła propozycję by pozostawić teren takim jaki jest. Na wniosek radnych PO i SLD zdecydowano się na przeprowadzenie konsultacji społecznych na temat przyszłości Brusa. W ramach konsultacji odbyły się spotkania z mieszkańcami, panel ekspercki oraz głosowanie w ramach Vox Populi.
Dziś znamy ich wyniki. - Łodzianie zdecydowali, że chcą by Brus pozostał nadal zielony. Został lasem właściwie nietkniętym ingerencją - podsumowuje Paweł Bliźniuk zapewniając, że: - Taka też jest decyzja magistratu. I takie zapisy trafią do projektu studium. Jestem też przekonany, że taką koncepcję poprze większość radnych i zostanie ona przyjęta przez Radę Miejską w ramach prac nad studium.
Paweł Bliźniuk dodaje, że w ramach konsultacji pojawiło się kilka koncepcji zagospodarowania Brusa - bez większych ingerencji w zieleń, np. wyznaczenie ścieżek edukacyjnych - przyrodniczych i edukacyjnych - w ramach Budżetu Obywatelskiego. W ramach panelu eksperckiego pojawił się zaś pomysł, by przywrócić tu walory terenu związane z wodą. Kiedyś na Brusie był staw, korzystano tu nawet z kajaków. Płynie tam rzeka. Dziś to po prostu tereny podmokłe. Były też pomysły utworzenia tu "parku leśnego" - z uporządkowaną przestrzenią. - Propozycja, która wygrała zakłada jednak uporządkowanie tego terenu - dodaje radny Bliźniuk. - O ile zaś znalazły by się fundusze zewnętrzne - ciekawa jest koncepcja odtworzenia tych walorów związanych z wodą.