Łódzka Rada Działalności Pożytku Publicznego wydała stanowisko dot. ustawy o Narodowym Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego

  • kategoria:
  • NGO

Łódzka Rada Działalności Pożytku Publicznego (ŁRDPP) podziela stanowisko Ogólnopolskiej Federacji Organizacji pozarządowych (OFOP) w sprawie projektu ustawy powołującej nową instytucję odpowiedzialną za współpracę z organizacjami pozarządowymi – Narodowe Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NCRSO). ŁRDPP Podpisała się pod argumentami i zgłosiła ww. stanowisko do Pełnomocnika Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego.

W stanowisku, OFOP negatywnie wypowiada się o zaproponowanych w ustawie mechanizmach wskazując, iż nie zapewniają one stosowania, zawartych w przepisach o działalności pożytku publicznego, zasad pomocniczości, suwerenności stron, partnerstwa, efektywności, uczciwej konkurencji i jawności przy rozdzielaniu funduszy. Nie gwarantują także bezpiecznych warunków umowy dla podmiotów otrzymujących dofinansowanie. Kontrowersje wzbudza m.in. możliwość przyznawania przez NCRSO środków bez konkursu i nie tylko organizacjom pozarządowym ale też np. przedsiębiorcom.

Zdaniem OFOP, działania NCRSO nie będą poddane skutecznej kontroli społecznej mimo zapewnień w uzasadnieniu, iż ma ono przeciwdziałać marginalizowaniu roli sektora obywatelskiego. Rada NCRSO będzie składała się w zdecydowanej większości z osób wskazanych przez władzę wykonawczą. Nie przewiduje się za to żadnych innych mechanizmów kontrolnych z istotnym udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Nie bez znaczenia jest też fakt, iż rządowy projekt  ustawy o Narodowym Centrum powstał bez opracowania i skonsultowania jego założeń ze środowiskiem pozarządowym.

Zgodnie z ww. opinią, proponowana ustawa nie gwarantuje rozwiązania problemów III sektora w Polsce, rodzi za to ryzyko pogorszenia obecnie funkcjonujących standardów współpracy administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi oraz erozję jej fundamentów.

Pełne stanowisko OFOP dostępne jest na stronie >>>

Konsultacje projektu ustawy trwają do 31 stycznia br roku. Każda organizacja, która zgadza się ww. z argumentami, może wysłać formularz z uwagami na stronie  www.spoleczenstwoobywatelskie.gov.pl/formularz

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt