W trakcie posiedzenia szczegółowo omówione zostały zagadnienia rewitalizacji obszarowej, realizowane w ramach niej projekty oraz przedstawiona została mapa funkcji społecznych. Funkcje społeczne zostały wpisane/zaplanowane na etapie aplikowania o środki unijne (lata 2015-2017). Obecnie analizowane są nowe rozwiązania oraz aktualne potrzeby społeczne na obszarze rewitalizacji. Ponieważ od złożenia wniosków o dofinansowanie projektów 1-8 ROCŁ minęło kilka lat, zaplanowane funkcje będą ponownie przeanalizowane i ewentualnie zaktualizowane.
Na posiedzeniu Rady pojawiały się pytania o sposób prowadzenia poszczególnych funkcji społecznych oraz wysokość planowanych środków na zadania zlecone organizacjom pozarządowym. W związku z powyższym, padła propozycja podjęcia przez Radę stanowiska ws. zaplanowania środków w projekcie budżetu Miasta na 2022 rok oraz wieloletniej prognozie finansowej na realizację funkcji społecznych. Takie stanowisko zostało przedłożone po zakończeniu posiedzenia i przyjęte przez Radę większością głosów (treść stanowiska dostępna jest poniżej).
Ważnym punktem obrad było również omówienie planowanych zmian w procedurze oceny i składania wniosków w ramach tzw. inicjatywy lokalnej (IL). Omówione zostały obecne problemy dot. realizacji projektów w ramach IL w Łodzi (m.in. duża liczba wniosków typowo inwestycyjnych, nieczytelnie opisywany wkład społeczny wnioskodawców, czas procesowania wniosków). W związku z powyższym, nowe rozwiązania zawierać będą zmiany w kryteriach oceny oraz wzorze wniosku (np. oceniane będzie m.in. trwałość i dostępność rezultatów, wymagane będzie dokładniejsze oszacowanie wkładu wnioskodawców). Podczas rozmów padła również sugestia by we wzorze wniosku znalazło się miejsce na opis proponowanego udziału Miasta w realizacji inicjatywy lokalnej.