ŁRDPP za umorzeniem zaległego podatku od nieruchomości dla Fundacji „Kamień Milowy”

  • kategoria:
  • NGO

W dniu 7 listopada 2018 r. w Urzędzie Miasta Łodzi odbyło się XX posiedzenie Łódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego III kadencji, na którym wydano stanowisko w sprawie umorzenia podatku od nieruchomości dla Łódzkiej Fundacji Rehabilitacji „Kamień Milowy”, a także wskazano dodatkowy priorytet w tegorocznym konkursie na użyczenie lokalu dla organizacji pozarządowych.

W odpowiedzi na wniosek Łódzkiej Fundacji Rehabilitacji „Kamień Milowy”, ŁRDPP po zapoznaniu się z przedmiotem sprawy jednogłośnie zarekomendowała zwolnienie jej z opłat z tytułu zaległego podatku od nieruchomości za dzierżawiony od Miasta obiekt dawnej szkoły budowlanej przy ul. Siemiradzkiego 4-8. Rada zwróciła uwagę, że przejęty od Miasta budynek był bardzo zniszczony i od 10 lat pozostawał niezagospodarowany. Na remont części budynku Fundacja dotychczas przeznaczyła środki własne i na bieżąco opłaca czynsz dzierżawy. Zdaniem Rady niezrozumiałe jest obciążenie Fundacji dodatkowym podatkiem, skoro organizacja  inwestuje w majątek Miasta i chce robić to dalej. Trzeba tu zaznaczyć, że Fundacja w budynku nieodpłatnie prowadzi przedszkole specjalne dla niepełnosprawnych dzieci, a także w przyszłości po dokonaniu remontu pozostałej części budynku zamierza rozwinąć swoją działalność i uruchomić m.in. przychodnię rehabilitacyjną dla swoich podopiecznych, Centrum Usług Medyczno – Oświatowych, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Osób ze schorzeniami psychicznymi i Dom Dla Osób Starszych, co wpisuje się w priorytetowe zadania Miasta.

W drugiej części spotkania dyskutowano min. o warunkach użyczenia lokalu użytkowego organizacji pozarządowej prowadzącej działalność pożytku publicznego. Członkowie Rady zaproponowali by w tegorocznym konkursie na użyczenie lokalu dla organizacji pozarządowych do 3 wymienionych obszarów priorytetowych dla Miasta Łodzi tj.: aktywizacja społeczna seniorów; wzmocnienie kapitału społecznego dzieci i młodzieży m.in. poprzez rozwój działań służących wyrównywaniu ich szans; wsparcie rodzin w trudnej sytuacji życiowej i tworzenie warunków jej optymalnego funkcjonowania dopisać w pkt. 4 działania społeczne w obszarze rewitalizowanym i/ lub na terenie osiedli.

Na posiedzeniu informacyjnie poruszono temat konsultacji programu współpracy Miasta Łodzi z organizacjami pozarządowymi na rok 2019 i zakończenia I edycji konkursu na wkłady własne dla projektów organizacji finansowanych ze źródeł pozabudżetowych.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt