Miejska wigilia 2022 dla samotnych w Łodzi

Dla mieszkańców Łodzi, którzy z różnych powodów spędzaliby najbliższe Boże Narodzenie w samotności, a chcieliby dzielić się świąteczną radością z innymi w magicznej atmosferze, jak również dla łodzian, którzy potrzebują wsparcia, doświadczają bezdomności i mierzą się z różnymi trudnościami życiowymi. Dla wszystkich tych osób jest dedykowana tegoroczna Miejska wigilia dla samotnych w Łodzi organizowana przez Urząd Miasta Łodzi i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi we współpracy z Centrum Służby Rodzinie oraz Stowarzyszeniem Missio Quotidiana, którego główną formą działalności jest obecnie akcja „Zupa na Pietrynie”.

3 zdjęcia
fot. UMŁ
fot. UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Tegoroczna, łódzka wigilia odbędzie się w dwóch formach: stacjonarnej w Hali EXPO (al. Politechniki 4) w sobotę 24 grudnia o godz. 12, gdzie przy wspólnym, wigilijnym stole zasiądzie razem 400 osób oraz mobilnej w postaci 600 paczek dla potrzebujących, z przygotowanymi, świątecznymi potrawami, które zostaną dostarczone od 22 do 24 grudnia do wszystkich tych, którzy z różnych przyczyn, pozostaną w okresie Bożego Narodzenia w mieszkaniach i domach. W sumie więc w tegorocznej, miejskiej wigilii weźmie udział 1.000 osób.

- To ogromna radość, że po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa, ponownie będziemy mogli zasiąść w tym wyjątkowym dniu, jakim jest wigilia, przy wspólnym stole, przy choince, kolędach oraz przy tradycyjnych świątecznych potrawach - mówi Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi. – Jednocześnie nie zapominamy o tych mieszkańcach, którzy z powodu m.in. stanu zdrowia, niepełnosprawności lub wieku wolą pozostać także podczas wigilii w domach i mieszkaniach. Do tych osób dotrą tuż przed wigilią oraz dokładnie tego dnia wolontariusze wraz z paczkami wypełnionymi gotowymi, świątecznymi potrawami.

Uczestnicy zarówno wigilii w wersji stacjonarnej, jak i mobilnej będą mogli skosztować m.in. czerwonego barszczu, sałatki śledziowej, uszek, ryby smażonej, ciast, owoców oraz świątecznego kompotu. Potrawy znajdujące się w rozwożonych paczkach zostaną hermetycznie zapakowane. Każda paczka będzie ważyła około 3 kg. Dodatkowo znajdzie się w niej kartka świąteczna oraz opłatek. Wolontariusze będą składali życzenia bożonarodzeniowe osobom, do których przyjadą (Centrum Służby Rodzinie, Stowarzyszenie Missio Quotidiana oraz akcja „Zupa na Pietrynie” posiada bazę składającą się z około 2,5 tys. wolontariuszy). Wigilia w wersji stacjonarnej będzie miała charakter ekumeniczny – zostaną zaproszeni na nią duchowni różnych wyznań (nie tylko obrządku katolickiego, ale także prawosławnego i protestanckiego).

By wziąć udział w wigilii (zarówno w wersji stacjonarnej, jak i mobilnej) należy wcześniej się zgłosić. Zapisy będą prowadzone przez pracowników Klubu Integracji Społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi pod numerem telefonu: (42) 208 25 58. Zgłoszenia będą przyjmowane od poniedziałku 12 grudnia do piątku 16 grudnia – w poniedziałek, środę, czwartek i piątek w godz. 8 – 16, a we wtorek w godz. 9 – 17 (decyduje kolejność zgłoszeń). Chętni są także typowani przez pracowników socjalnych łódzkiego MOPS z grona osób, z którymi współpracują na co dzień.

- Podczas zgłoszeń nie będziemy weryfikować statusu społecznego ani materialnego – mówi Elżbieta Jaszczak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi ds. pomocy środowiskowej. – Serdecznie zapraszamy więc do udziału w wigilii wszystkich zainteresowanych i wszystkich potrzebujących. Zwracamy się także do tych, którzy sami nie mają woli, by uczestniczyć w tym wydarzeniu, ale być może znają osobę w swoim sąsiedztwie, która samodzielnie się nie zgłosi, a do której powinna dotrzeć paczka ze świątecznymi potrawami. Czekamy również na takie sygnały.

Za przygotowanie wszystkich potraw, dostarczenie paczek ze świątecznymi potrawami do potrzebujących oraz całą oprawę stacjonarnej wigilii w Hali EXPO odpowiada Centrum Służby Rodzinie oraz Stowarzyszenie Missio Quotidiana.

- Dla Centrum Służby Rodzinie jedną z najważniejszych wartości jest rodzina – mówi ks. Arkadiusz Lechowski, dyrektor Centrum Służby Rodzinie. - Rodzina, która jest wspólnotą przeżywającą razem różne wydarzenia i momenty w życiu. Te wartości jeszcze bardziej uwidaczniają się w czasie Świąt Bożego Narodzenia - czasie, który powinien być poświęcony w byciu ze sobą nawzajem. Nie wszyscy jednak mają możliwość przeżywania tych chwil w rodzinnym, spokojnym charakterze. Podczas organizacji wigilii dla osób samotnych chcemy, by każdy z zaproszonych Gości nie czuł się jak ktoś samotny, ale jako wartościowa osoba, która może liczyć na życzliwość innych.

- Podczas spotkań Zupy na Pietrynie mamy stały kontakt z potrzebującymi, którzy są beneficjentami naszych akcji - mówi Michał Bogusławski, prezes zarządu Stowarzyszenia Missio Quotidiana. - Są to osoby, których samotność dotyka przez cały rok. Jednak święta Bożego Narodzenia to dla nich okres szczególnie trudny i przykry. Dlatego widzimy potrzebę, by zaprosić potrzebujących na wspólne przeżywanie tego wyjątkowego dnia w ramach organizowanej wspólnie wigilii dla osób samotnych. Dzięki temu wydarzeniu chcemy zapewnić im odrobinę normalności oraz poczucie godności i empatii. Chcemy, by w ten sposób mogli przeżyć te święta razem z nami i tym samym nie czuli się samotni i wykluczeni.

W dniu wigilii (24 grudnia) Hala Expo zostanie otwarta dla wszystkich Gości wydarzenia w wersji stacjonarnej przed godz. 12 – tak, by wszyscy zdążyli na spokojnie zająć miejsce przy świątecznym stole.

- Bardzo cieszymy się, że możemy być częścią takiego wyjątkowego wydarzenia – mówi Anna Adamska-Makowska, prezes zarządu Hali EXPO. – Zależy nam niezmiernie na tym, by nasi Goście, którzy odwiedzą nas w tym roku podczas wigilii poczuli namiastkę ciepła rodzinnego domu, a także doświadczyli życzliwości i obecności drugiego człowieka tuż obok.

Powiązane pliki

Polecane aktualności

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Jedynym ich nagrobkiem jest nasza pamięć. W hołdzie pomordowanym na Brusie

Tomasz Walczak / BRP

Przed obeliskiem upamiętniającym Polaków pomordowanych na terenie dawnego poligonu złożono kwiaty i… więcej

Dla pokoju i praw człowieka! "Błękitny marsz" z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Błękitno-biały marsz pochód przeszedł ulicą Piotrkowską, wznosząc apele o dialog i przyjaźń między… więcej

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Kontakt