- Rocznie na świecie z powodu zanieczyszczeń środowiska umiera około 7 mln osób. Smog powoduje wiele chorób. Należy dodać, że miasto nadal dofinansowuje wymianę pieców. Wspólnie musimy zadbać o naszą planetę. Apelujemy do mieszkańców, aby nie bali się zadzwonić do Straży Miejskiej z prośbą o sprawdzenie, dlaczego z komina naszego sąsiada wydobywa się dziwny czy podejrzany dym. Takie zachowanie nie jest donosicielstwem, tylko dbaniem o zdrowie swoje i swoich najbliższych. Trzeba myśleć globalnie, ale działać lokalnie – dodała radna Agnieszka Wieteska.
- Smog jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt – podkreślił Mikołaj Stefanowski, radny Klubu Radnych KO.
- Przez układ oddechowy do naszego organizmu wdzierają się pyły zawierające metale ciężkie. Smog powoduje podrażnienie oczu, ból gardła, głowy oraz wywołuje choroby układu neurologicznego i astmę u dzieci. Doprowadza do zapalenia oskrzeli i płuc. Sprzyja pogłębianiu się depresji. Jest bardzo szkodliwy dla kobiet w ciąży. Łodzianie powinni monitorować stan powietrza w mieście, sprawdzać jego jakość. Gdy zanieczyszczenie jest wysokie, trzeba ograniczyć aktywność fizyczną na powietrzu – dodał radny Mikołaj Stefanowski.
- Mieszkańcy Złotna już od dwóch lat prowadzą akcję informacyjną o szkodliwościach smogu – powiedział przedstawiciel Stowarzyszenia „Złotno Jest Fajne”.
- Promujemy dotacje pozwalające na wymianę pieców. Pragniemy uświadamiać mieszkańców. Roznosimy do skrzynek pocztowych ulotki z wiadomościami co grozi za spalanie śmieci, czym absolutnie nie wolno palić, jak uzyskać dotacje z urzędu – wyliczał przedstawiciel Stowarzyszenia „Złotno Jest Fajne”.
- Zgłoszenie do EKO Patrolu Straży Miejskiej można kierować telefonicznie i mailowo – dodała mieszkanka osiedla Złotno.
- Osiedle im. Józefa Montwiłła-Mireckiego zakupiło i zamontowało dwa czujniki powietrza – poinformowała mieszkanka osiedla Montwiłła-Mireckiego.
- Jeden znajduje się na naszym osiedlu w sąsiedztwie parku na Zdrowiu, a drugi w Szkole Podstawowej nr 169 na Złotnie. Stale sprawdzamy jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy. Jest ono podstawą naszej egzystencji, tak jak światło słoneczne i woda – dodała mieszkanka osiedla Montwiłła-Mireckiego.
- Stale walczymy ze spalaniem odpadów i materiałów niedopuszczonych – powiedział przedstawiciel Straży Miejskiej.
- Ludzie najczęściej palą mokrym drewnem, płytą meblową, odpadami komunalnymi. Palenie takimi rzeczami jest zabronione i karalne. Wszystkie podejrzane sytuacje można zgłaszać pod numer telefonu Straży Miejskiej: 986 – przypomniał przedstawiciel Straży Miejskiej.