Mieszkańcy Złotna nie chcą masztu telefonii komórkowej

- Inwestor postanowił postawić 40-sto metrowy maszt telefonii komórkowej na osiedlu Złotno – powiedział Michał Olejniczak, radny Klubu Radnych SLD.

4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

- Pomysł ten stał się palącym problemem wszystkich mieszkańców. Maszt miałby być zlokalizowany bardzo blisko dużego osiedla mieszkaniowego. Radni z Klubu Radnych SLD i KO wspierają protest okolicznej społeczności. Należy podkreślić, że występuje pewna trudność ustawowa. W zamrażarce prezesa Rady Ministrów od pół roku znajduje się raport NIK-u, z którego wynika, że istnieje problem legislacyjny. Kompetencje Państwowego Nadzoru Ochrony Środowiska są rozproszone, ponieważ nie może on wpływać na lokalizację masztu. Oczekujemy od prezesa Rady Ministrów rozwiązania problemu. Sąsiedztwo masztu bardzo niekorzystnie wpłynie na funkcjonowanie mieszkańców. Wytwarzane będzie pole elektromagnetyczne szkodliwie działające na zdrowie dzieci i osób dorosłych – podkreślił radny Michał Olejniczak.

- Do tej inwestycji nie może dojść – powiedziała zdecydowanie mieszkanka osiedla Złotno.

- W tej lokalizacji znajduje się duży plac zabaw, nazywany centrum osiedla, na którym organizowane są pikniki. W sąsiedztwie jest również park, przedszkole, Szkoła Podstawowa nr 169, Dom Małego Dziecka, Dom Seniora. Mieszkańców popierają dyrektorzy wszystkich wymienionych placówek. W pobliżu znajduje się także inny maszt. Nikt nie przeanalizował, jak łączne oddziaływanie dwóch masztów wpłynie na zamieszkiwaną populację, w szczególności na dzieci. Apelujemy, o przeniesienie lokalizacji inwestycji – dodała mieszkanka Złotna.  

- Łódź została w tej sprawie praktycznie ubezwłasnowolniona przez decydentów z ulicy Wiejskiej w Warszawie – powiedział Sebastian Bohuszewicz, przewodniczący Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej.

- Urząd Miasta Łodzi musi wydać decyzję o pozwoleniu na budowę, jeżeli są spełnione kryteria formalne. Nie ma możliwości zlecenia dodatkowych analiz oddziaływania na środowisko, jeśli moc jest określona poniżej danego progu, a inwestor określił ją o 11 kHz poniżej progu. Apelujemy o pilne zmiany ustawowe, które pozwoliłyby na wykonanie badań oddziaływania takich inwestycji. Miasto zostało pozbawione jakichkolwiek kompetencji decyzyjnych. Nie może w żaden sposób nic zrobić. Komisja Zdrowia i Opieki Społecznej zwróciła się do Prezydent Miasta Łodzi, aby rozpocząć prace nad opracowywaniem mapy oddziaływania promieniowania elektromagnetycznego. Waga i skala tego problemu jest olbrzymia – stwierdził radny Sebastian Bohuszewicz.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt