Nie strzelaj w sylwestra

Huk petard i fajerwerków w sylwestra i Nowy Rok to ogromny stres dla zwierząt domowych i dzikich. Zamieńmy petardy na zimne ognie i oszczędźmy zwierzakom cierpienia.

3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

- Strzelanie fajerwerkami i petardami w sylwestra jest bardzo niebezpieczne dla zwierząt domowych oraz dzikich – powiedziała Antonina Majchrzak, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska.

- Często naszym pupilom podajemy różne środki uspokajające, żeby łatwiej zniosły noworoczne wystrzały, a zwierzęta dzikie pozostają bez pomocy człowieka i są wobec huków bezradne.

Wybuchy fajerwerków są szalenie niebezpieczne przede wszystkim dla ptaków, które z powodu eksplozji petard wzbijają się w dużym amoku w powietrze i zderzają z szybami, murami bądź drzewami. Często doprowadza to do ich śmierci.

Razem z wybuchami do powietrza unoszą się różne toksyczne substancje, które również zatruwają zwierzęta. Po sylwestrze znajduje się na ziemi mnóstwo śmieci w postaci opakowań po fajerwerkach, które dzikie zwierzęta mogą także pomylić z pożywieniem.

Apelujemy, żeby nie strzelać w sylwestra. Chwila wizualnej przyjemności nie jest warta ryzykowania śmierci naszych pupili i dzikich zwierząt – zaapelowała przewodnicząca Antonina Majchrzak.

- Po hukach petard zwierzęta przeżywają olbrzymi stres i strach – powiedziała Monika Malinowska-Olszowy, radna Rady Miejskiej.

- Prosimy wszystkich łodzian, żeby nie strzelali fajerwerkami. Polacy wydają każdego roku od pół miliarda do 700 tys. zł na petardy i środki wybuchowe, czyli każdy z nas przeznaczy około 140 zł na straszenie zwierząt.

Strzelanie fajerwerkami stało się niemodne, jest to po prostu obciach. Bardzo wiele państw i miast odchodzi od tego. Oczywiście bawmy się podczas sylwestra, ale powiedzmy STOP petardom.

Na początku stycznia każdego roku wzrasta liczba psów i kotów w schronisku, które w wyniku strachu uciekają swoim właścicielom.  Bądźmy rozsądni i nie strzelajmy – dodała radna Monika Malinowska-Olszowy.

- Dzikie zwierzęta są cichymi świadkami naszych zabaw sylwestrowych – powiedział Kamil Polański, kierownik Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt.

- Reagują podobnie jak nasi domowi pupile, przeżywają ogromny stres. Zmysł słuchu u dzikich zwierząt jest podstawowym zmysłem, którym się kierują. W sylwestra mamy dużo interwencji, zwierzęta są wypłaszane ze swoich naturalnych środowisk. Często dochodziło do kolizji drogowych z ich udziałem.

Apelujemy, aby zaprzestać strzelania z uwagi na wszystkie zwierzęta, dzikie i domowe. Myślę, że możemy się ograniczyć do zimnych ogni i lampki szampana. To, jaki będzie nadchodzący rok zależy od nas samych, a nie od liczby wystrzelonych petard – dodał kierownik Kamil Polański.  

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt