Podczas tegorocznej Nocy Muzeów, na pewno warto odwiedzić imperium Izraela Poznańskiego. Na terenie Manufaktury można zajrzeć aż do trzech muzeów: Historii Miasta Łodzi, Muzeum Fabryki oraz MS2.
Każde z tych miejsc, dla odwiedzających przygotowało mnóstwo atrakcji:
- W trakcie Nocy Muzeów w Muzeum Fabryki poczujecie się jak goście u dawnych fabrykantów. Po swoich włościach oprowadzać będą Izrael i Leonia Poznańscy. Wszyscy przewodnicy ubrani w XIX-wieczne stroje, zaprezentują prace krosien z czasów Ziemi Obiecanej. Na gości czekają także quizy wiedzy i konkursy o włókienniczym imperium. Dodatkowo jeżeli będziecie posiadać trzy pieczątki z muzeów znajdujących się na terenie Manufaktury (Muzeum Historii Miasta Łodzi, Muzeum Fabryki i Muzeum Sztuki ms2) to możecie skorzystać za darmo z nocnego zjazdu tyrolskiego nad rynkiem Manufaktury. Wystarczy wejść na taras widokowy Muzeum Fabryki. Zjazdy tyrolskie w ramach Nocy Muzeów odbywają się od 20.00 do 01.00.
- Muzeum Historii Miasta Łodzi zaplanowało na tę wyjątkową noc gry i zabawy dla najmłodszych. Będzie można odwiedzić specjalną wystawę poświęconą Karlowi Dedeciusowi, niemieckiemu tłumaczowi oraz mecenasowi literatury polskiej i rosyjskiej. Spacer po Muzeum pozwoli wyobrazić sobie jak mieszkał kiedyś jeden z największych łódzkich potentatów bawełny – Izrael Poznański.
- Muzeum Sztuki ms2 przygotowało natomiast wystawy interaktywne. Na tą jedyną noc, przestrzeń muzeum zamieni się w salon gier. Ciekawostką będzie, eksponowana po raz pierwszy w Łodzi od czasu Biennale w Wenecji w 2003 roku, praca Stanisława Dróżdża "Alea iacta est". Podczas Nocy Muzeów zobaczymy i zagramy w jej książkową edycję. Co wymyślił Dróżdż w swojej pracy, której tytuł po polsku brzmiałby: „Kości zostały rzucone”? O tym przekonacie się już 19 maja. Muzeum Sztuki przygotowało także niezwykłą zabawę dla miłośników fotografii. W ręce gości trafią specjalnie przygotowane oraz zabezpieczone aparaty fotograficzne, którymi będzie można najpierw rzucać, a potem robić zdjęcia z miejsca, w którym znalazł się aparat. Po czterech "rzutach" zdjęcia będą drukowane i łączone. Do tego czekają na was gry słowne, specjalne warcaby, a także gry geometryczne.
Bezpłatnie będzie można je zwiedzać od 18.00 do 01.00 w nocy. Ostatnie wejście do muzeów przewidziane jest o godzinie 24.00
Więcej informacji na stronie Manufaktury.
Czas i miejsce:
19-20 maja (sobota-niedziela) 2018, godz. 18:00-01:00
CH Manufaktura
91-071 Łódź, ul. Karskiego 5
tel. +48 (42) 664 92 89
e-mail: informacja@manufaktura.com
http://www.manufaktura.com/