Obalamy mity na temat łódzkiej "kranówki"

Woda z kranu ma w Łodzi kilkudziesięcioletnią karierę i przez ten czas dorobiła się już wielu mitów. Mieszkańcy nie zawsze chcą korzystać z „kranówki”, podpierając się przy tym zasłyszanymi kiedyś teoriami.

fot. Witold Ancerowicz/UMŁ
Woda z kranu ma w Łodzi kilkudziesięcioletnią karierę i przez ten czas dorobiła się już wielu mitów. Tymczasem jest ona w pełni wartościowa, podobnie jak wiele wód butelkowanych.
5 zdjęć
fot. Witold Ancerowicz/UMŁ
fot. Witold Ancerowicz/UMŁ
fot. Witold Ancerowicz
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

- A tymczasem woda z kranu jest w pełni wartościowa, podobnie jak wiele wód butelkowanych. Dlatego tym bardziej w tym trudnym czasie, kiedy mieszkańcy masowo wykupują wodę z supermarketów, warto przypomnieć sobie o tym, że większość obiegowych opinii na temat "kranówki", to tylko mity. Apeluję, by korzystać z wody z kranu i nie przepłacać za wodę butelkowaną – mówi Antonina Majchrzak, radna Rady Miejskiej, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska.

Jeden z najbardziej rozpowszechnionych mitów to: kiedy woda z kranu jest biała i mętna, to świadczy o  jej zanieczyszczeniu. Tymczasem oznacza to bardzo duże napowietrzenie wody.

- Mętność jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym, związanym z rozpuszczalnością powietrza w wodzie. Woda w sieci wodociągowej jest pod znacznie wyższym ciśnieniem niż panujące wokół nas. Kiedy odkręcamy kran i puszczamy wodę, rozpuszczalność gwałtownie maleje i powietrze uwalnia się w postaci małych drobniutkich pęcherzyków, niewidzialnych dla naszego oka – wyjaśnia dr inż. Jarosław Sowiński, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej.

Kolejnym mitem bardzo rozpowszechnionym jest przekonanie, że osad w czajniku świadczy
o złej jakości wody. Znów jest to tylko mit, nieprawdziwy, powielany i przekazywany kolejnym osobom.

- Łódzka woda ma bardzo dobre i stabilne parametry, to że w wyniku gotowania pojawi się jakiś osad na ściankach naczynia, to jest też rzecz normalna, bo świadczy to o tym, że nie pijemy wody destylowanej, odmineralizowanej, tylko wodę, która zawiera minerały. I taką wodę powinniśmy pić, bo minerały są nam potrzebne - tłumaczy dr inż. J. Sowiński.

Ponadto – zdarza się, że filtry, pozbawiają wodę z kranu, właśnie tych minerałów.

- Najpoważniejszym mitem w moim odczuciu jest to, że wiele osób uważa kranówkę za wodę gorszej jakości, zanieczyszczoną. Łódzka woda badana jest każdego dnia, przez 24 godziny na dobę w 100 różnych punktach, a dodatkowo nad jej czystością czuwają małże i okonie – bardzo wrażliwe na każde, nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia – podsumowuje radna Antonina Majchrzak.

Woda do łódzkich kranów dostarczana jest z 48 studni głębinowych, z pokładów jurajskich, kredowych III i IV-rzędowych.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt