Odsłonięto pomnik Łódzkich Rewolucjonistów - Bojowników o Wolność

Na Wzgórzu Niepodległości w Parku im. Józefa Piłsudskiego odsłonięto pomnik pamięci Łódzkich Rewolucjonistów - Bojowników o Wolność.

fot. Witold Ancerowicz / UMŁ
Odsłonięto Pomnika Pamięci Łódzkich Rewolucjonistów - Bojowników o Wolność
13 zdjęć
fot. Witold Ancerowicz / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (13)

Wzgórze znajduje się w miejscu dawnej rosyjskiej strzelnicy wojskowej, będącej w latach 1906-1908 miejscem straceń skazanych na śmierć przez carskie sądy. W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych oraz Muzeum Tradycji Niepodległościowych, a także harcerze Chorągwi Łódzkiej ZHP oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 40 im. Bohaterów Rewolucji 1905 r.

- Stoimy w miejscu, które na początku XX-wieku było świadkiem okrutnych zbrodni. Były to egzekucje ponad 100 osób, które nie bacząc na swoje życie i zdrowie sprzeciwiały się zaborcom i walczyły o niepodległość. Dziś oddając cześć bohaterskim przodkom wzmacniamy patriotyzm, zwłaszcza w młodym pokoleniu Polaków - mówił do zebranych przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, Marcin Gołaszewski.

Pierwsza ekshumacja na terenie dawnej strzelnicy miała miejsce dokładnie 99 lat temu - 27 maja 1920 r. W czasie trzech ekshumacji wydobyto szczątki 68 osób. Oficjalnie, według danych urzędowych, pochowano w tym miejscu 115 więźniów. Jednak dokładna liczba osób nie jest znana. Grzebano tutaj również straconych w więzieniu przy ul. Długiej. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. strzelnica, jak i przyległy do niej teren używany był w dalszym ciągu do celów wojskowych. Obiekt działał do roku 1930 r.

Wzgórze Niepodległości powstało w tym miejscu z inicjatywy projektanta parku na Polesiu Konstantynowskim Stefana Rogowicza w latach trzydziestych XX wieku. Wtedy też posadzono tu "Dąb Niepodległości" (w 2016 r. uznany za pomnik przyrody). Na pojawienie się tu tablicy pamiątkowej i nowe zagospodarowanie terenu trzeba było poczekać kolejne 80 lat. Decyzję w tej sprawie Rada Miejskiej w Łodzi podjęła 19 września 2018 r.  Pomnik zaprojektowali: mgr inż. arch. Andrzej Herburt i mgr inż. arch. Michał Aulak. Inicjatorem budowy monumentu był mieszkaniec Łodzi, Jacek Wystop.

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt