Pamięć o Powstaniu Warszawskim

W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, tuż po godzinie 17 na Starym Cmentarzu w Łodzi złożono kwiaty na grobach powstańców.

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, fot. Paweł Łacheta
14 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (14)

Jak co roku łodzianie zebrali się przed mogiłą gen bryg. Franciszka Edwarda Pfeiffera „Radwana", w 1944 r. dowódcy okręgu Śródmieście - najstarszego stopniem łodzianina biorącego udział w Powstaniu Warszawskim. W uroczystościach organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej władze Łodzi reprezentowali wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski oraz przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski.

- 75 lat temu Warszawa stanęła do walki, nie tylko o Warszawę, ale o cały kraj. Oddajemy dziś hołd tym, którzy ten trud podjęli, ale nie doczekali swobody i wolności, którą my się dziś cieszymy. Zwykle mówi się o żołnierzach i harcerzach, a zapomina o ludności cywilnej. Ludzie bardzo nam pomagali, dzielili się okruchem chleba. Cała Warszawa walczyła o całą Polskę -  mówiła do zebranych por. Gryzelda Studzińska, harcerka „Szarych Szeregów”, uczestniczka Powstania Warszawskiego.

Modlitwę w intencji powstańców wygłosił ks. Ireneusz Kulesza. Znicze trafiły również na mogiły harcerek biorących udział w Powstaniu: sióstr hm Marii Wocalewskiej i hm Jadwigi Szletyńskiej z d. Wocalewskiej oraz dh Barbary Marty Nazdrowiczówny „Wiewiórki". W spacerze po Cmentarzu Starym udział wzięła m.in. kuzynka Barbary Nazdrowiczówny. Pani Julita przypomniała, że w czasach  PRL było to jedyne miejsce w Łodzi, gdzie pojawiła się nazwa „Powstanie Warszawskie”, dlatego grób ten był celem wielu szkolnych wycieczek. Kwiaty spoczęły również na grobach rodzin Poznańskich i Rosickich, których członkowie walczyli w Powstaniu.

Łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej prowadzi akcję oznaczania mogił powstańców, znajdujących się na łódzkich cmentarzach, biało-czerwoną szarfą z napisem „63. dni Powstania Warszawskiego. Obejmujący już przeszło 150 mogił wykaz jest stale aktualizowany. Znajduje się on na stronie lodz.ipn.gov.pl.

Rano w tym dniu kwiaty w barwach miasta spoczęły również przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich znajdującym się na skwerze ich imienia przy ul. Wojska Polskiego. Na ulicy Piotrkowskiej wywieszono biało-czerwone flagi, zaś o godzinie 17 - w Łodzi, jak w całej Polsce - na jedną minutę włączone zostały syreny alarmowe.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt