Panel obywatelski, plan dla dzielnic

Większy niż dotąd i w szerszym zakresie udział mieszkańców Łodzi w decyzjach dotyczących inwestycji w nowej kadencji samorządu zapowiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi wspólnie z radnym Bartoszem Domaszewiczem. Panel obywatelski, wzmocnienie roli Rad Osieli oraz plan dla dzielnic to najważniejsze elementy „Łodzi Obywatelskiej”.

- Rady Osiedli są najbliżej mieszkańców, tam rodzą się pomysły zmian dlatego chcemy wzmocnić rolę tych jednostek samorządu. Już teraz od mieszkańców płyną sygnały i pomysły dotyczące remontów ulic, chodników, szkół, dlatego zaproponujemy rewolucyjny plan na udział łodzian w zmianach jakie mają nastąpić w ich najbliższym otoczeniu – powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi. -Będziemy pytać, konsultować, zbierać opinie i na tej podstawie opracujemy szczegółowy plan tego co w danej dzielnicy czy jej fragmencie zostanie zrobione.

Radny Bartosz Domaszewicz podkreślił, że wiele projektów zostało dosłownie „przyniesionych do urzędu” przez społeczników jak Łódzki Rower Publiczny, Budżet Obywatelski i wiele innych zrealizowanych przez władze. 

- Doceniając to zaangażowanie społeczne chcemy zaproponować kolejną formułę współpracy jaką jest panel obywatelski – powiedział radny Domaszewicz. – To nowy mechanizm dyskusji o bardziej skomplikowanych problemach, do rozwiązania których przydatny może być głos ekspertów zewnętrznych. Takie panele są z powodzeniem realizowane w Gdańsku a polegają – najogólniej mówiąc – na spotkaniach reprezentatywnej grupy mieszkańców z ekspertami z danej dziedziny. Ta grupa mieszkańców jest wybierana na podstawie wieku i płci, i ona właśnie z ekspertami wypracowuje rozwiązania najlepsze z możliwych. To narzędzie wydaje się kolejnym ukłonem w stronę łodzian, którzy angażują się bardzo chętnie w sprawy swojego miasta.

Wiceprezydent Trela dodał jeszcze, że zobowiązanie władz miasta o tym, że w Budżecie Obywatelskim będzie do podziału 100 mln zł zostało zrealizowane.

- Nie wprost w Budżecie Obywatelskim  ta kwota jest zapisana, ale biorąc pod uwagę wszystkie osiedlowo-dzielnicowe inwestycje możemy śmiało powiedzieć, że wydajemy więcej niż wspomniane 100 milionów – podkreślił wiceprezydent Łodzi. – Jeśli będą możliwości finansowe to z pewnością będziemy zwiększać pulę w Budżecie Obywatelskim, bo im więcej decyzji w rękach łodzian, tym lepiej. 

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt