Panie Pośle, my w Unii zostajemy!

Łodzianie opowiadają się za członkostwem Polski w Unii Europejskiej. Rada Miejska w Łodzi wyraża głęboki sprzeciw wobec sformułowań wypowiedzianych przez posła Marka Suskiego oraz wicemarszałka Ryszarda Terleckiego, przewodniczącego Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

6 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Tomasz Kacprzak, radny Rady Miejskiej w Łodzi: – W zeszłym tygodniu poseł Marek Suski oznajmił, że mamy w Polsce „okupację brukselską” i że będziemy z tym walczyć. Nie zgadzamy się na ten antyunijny język, nie zgadzamy się na mówienie, że członkostwo Polski w UE jest okupacją brukselską. Jest to, po pierwsze, policzek dla polskich żołnierzy z czasów II wojny światowej, którzy walczyli z okupantami, tymi prawdziwymi. Jest to policzek dla wszystkich ofiar II wojny światowej i w końcu jest to policzek dla nas wszystkich, którzy dzisiaj budujemy nowoczesną Polskę, którzy chcemy żyć w otwartej Europie i której częścią chcemy być, ponieważ jest to nasza wolna wola.

Tomasz Kacprzak, radny Rady Miejskiej w Łodzi: – Ponieważ nie zgadzamy się z tą nowomową pisowską, przygotowaliśmy stanowisko Rady Miejskiej, które będziemy chcieli zaprezentować na jutrzejszej sesji i poprosić radnych o przyjęcie takiego stanowiska, które jasno stwierdza, że łodzianie opowiadają się za członkostwem Polski w Unii Europejskiej.

Agnieszka Wieteska, radna Rady Miejskiej w Łodzi: – Prawo i Sprawiedliwość, ustami jednego ze swoich najwyżej postawionych polityków, czyli wicemarszałka Terleckiego, mówi, że powinniśmy podjąć kategoryczne kroki do walki z Unią Europejską, w drugiej części zdania podaje przykład Wielkiej Brytanii, która, nie zgadzając się na dyktaturę Brukseli, z Unii wystąpiła. My dziś chcielibyśmy wiedzieć, czy to jest początek „polexitu” i chcemy jasno powiedzieć, że my takiemu „polexitowi” się sprzeciwiamy. Przypomnę, że kiedy Wielka Brytania rozpoczynała swoje rozmowy o wyjściu z Unii Europejskiej, to też wszyscy mówili, że to jest tylko straszenie i my, jako radni miejscy, boimy się, że PiS też taką kampanię zaczyna.

Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi: – Nie możemy być bierni i patrzeć na ten język nienawiści, pogardy, atakowania Unii Europejskiej, zohydzania jej w oczach łodzian, jak i wszystkich Polaków. Całe pokolenia Polek i Polaków marzyły o tym, aby Polska stała się częścią Wspólnot Europejskich. Teraz, na naszych oczach, prowadzona jest nagonka, ze strony czołowych polityków PiS i rozpoczął się proces wyprowadzania nas z Unii Europejskiej. Tak jak kilka lat temu mówiliśmy o „polexicie”, to ten „polexit” dzieje się na naszych oczach.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt