Partycypacja 3.0 w Łodzi. Będą reformy, wzrośnie decyzyjność mieszkańców

Łódzki magistrat oraz radni proponują zmiany w partycypacji miejskiej. Przygotowano trzy ważne kroki reformy. Chodzi o to, by wzrosła decyzyjność mieszkańców w kwestiach ważnych dla Łodzi, a w działania partycypacyjne były włączone rady osiedli.

fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
Wiceprezydent Adam Wieczorek zapowiedział, że przygotowanie programu, w którym wszyscy mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w budowaniu Łodzi
4 zdjęcia
fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Miasto ma nowe pomysły i propozycje dotyczące zaangażowania mieszkańców w lokalne sprawy. Projekt Partycypacja 3.0 ma zachęcić mieszkańców do udziału we współdecydowaniu o inwestycjach czy rozwiązywaniu ważnych problemów. Mają temu służyć trzy kroki:

  • zmiany w formach partycypacji miejskiej,
  • zmiany w radach osiedli
  • zmiany w budżecie obywatelskim.  

- W zakresie partycypacji społecznej w Łodzi zostało dotychczas wiele zrobione, ale nowa kadencja to jest ten moment, w którym powinniśmy zainicjować dyskusję o kondycji partycypacji w naszym mieście i podjąć działania w celu jej dalszego rozwoju. Dlatego podjęliśmy działania dotyczące przygotowania nowego programu partycypacji w celu poszerzenia zaangażowania mieszkańców Łodzi w tworzenie wspólnoty, którą jest nasze miasto. Przygotowujemy kompleksowy program Partycypacji 3.0, podczas którego wszystkie grupy społeczne, wszyscy mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w budowaniu Łodzi - podkreślił wiceprezydent Adam Wieczorek.

By zwiększyć zaangażowanie łodzian w podejmowanie decyzji, miasto będzie nadal prowadzić konsultacje społeczne w sprawdzonych dotychczas formach, czyli: ankiet, sond, warsztatów w terenie, ale wprowadzi również dodatkowe narzędzia konsultacyjne, które będą dostosowane do poruszanej tematyki. Sprawdziły się spacery po osiedlach, nowością będzie panel obywatelski, gdzie losowo dobrana grupa łodzian będzie wypracowywać rozwiązanie problemu. Kontynuowane będą spotkania w galeriach handlowych czy kawiarenkach obywatelskich. - Chcemy, żeby w rozwój form konsultacji społecznych i zaangażowania mieszkańców w lokalne sprawy włączyły się również rady osiedli - podkreśliła radna Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

Zmiany dotyczące rad osiedli mają przyczynić się m.in. do wzrostu ich aktywności, zwiększenia opiniodawczości, a także wzrostu świadomości mieszkańców o ich działalności. - Chcemy, żeby rady osiedli były lokalnymi partnerami w rozmowie z samorządem i mieszkańcami, z małymi lokalnymi grupami osób. Chcemy wzmocnić rolę rad osiedli i zacieśnić współpracę z nimi - poinformowała Emilia Susniło-Gruszka, przewodnicząca Komisji ds. Jednostek Pomocniczych, proponując radom włączenie się w przygotowanie konsultacji społecznych czy wypowiadanie się na temat inwestycji. Miasto chce też promować działalność osiedlowych radnych. 100 tys. zł przeznaczonych zostanie na promocję wyborów do rad osiedli. Proponowane jest również zwiększenie roli rad osiedli w budżecie obywatelskim i zakres, który będzie przez nie opiniowany. 

- Budżet obywatelski zostanie poddany reformie, można nawet powiedzieć, że rewolucji. Celem jest przybliżenie budżetu obywatelskiego Łodzi do mieszkańców, który będzie bardziej angażował łodzian - podkreślał Damian Raczkowski, przewodniczący Doraźnej Komisji ds. Budżetu Obywatelskiego, informując jednocześnie, że już niebawem prace w tym zakresie rozpocznie komisja z udziałem różnych grup mieszkańców. 

Zgodnie z przedstawionym planem, do reformy łódzkiego budżetu obywatelskiego, inwestycje w instytucjach miejskich zostaną np. przeniesione do puli środków ponadosiedlowych. Rady osiedli będą mogły opiniować i składać swoje projekty, i - co ważne - będą one oznaczone. Budżet obywatelski zostanie podzielony na działy. Pojawi się także instytucja odwołania od decyzji komisji opiniującej projekty.

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt