Partyjny komisarz Czarnka i furmanki Sasina, czyli kolejny zamach na samorząd

Radni apelują o podjęcie konkretnych decyzji w sprawie cen prądu.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi: - PiS nie panuje nad tym, co dzieje się w kraju. 23 września minister Sasin opublikował na swoim Twitterze, że samorządy otrzymają wsparcie ze strony rządu w sprawie cen prądu. Tymczasem nadal nie wiemy nic. Samorządy borykają się z olbrzymimi wzrostami cen prądu. Sytuacja w Łodzi może być podobna do tej w Gdańsku, gdzie do przetargu nie przystąpił nikt. Wzrosty wynoszą kilkuset procent (od 300 do 1040). To Prawo i Sprawiedliwość ponosi odpowiedzialność za to, co aktualnie dzieje się z cenami prądu w Polsce. Apelujemy o podjęcie konkretnych decyzji i działań.

Krzysztof Makowski, radny Rady Miejskiej w Łodzi: - Edukacja jest najważniejsza. Zablokowano możliwość budowania ferm wiatrakowych. Dzięki wiatrakom jesteśmy w stanie wyprodukować najtańszą energię w Europie. Ministerstwo Edukacji wprowadza zmianę, że jeżeli temperatura spadnie poniżej 18 stopni, to należy placówki zamykać. Następnie minister edukacji mówi, że tam, gdzie zostaną szkoły zamknięte, zostaną wprowadzone zarządy komisaryczne. Jest to próba przejęcia samorządów. Przede wszystkim powinny znaleźć się pieniądze na fotowoltaikę. W Łodzi 8 szkół złożyło wnioski o zamontowanie paneli fotowoltaicznych. Niestety one nadal czekają. Apelujemy, żeby ustalić limit górny ceny prądu, który będzie szedł do placówek edukacyjnych. Kwota 4 tys. zł za megawatogodzinę wykończy samorządy.

Bartosz Domaszewicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi: - Rząd Prawa i Sprawiedliwości w sprawie kryzysu energetycznego zachowuje się jak pijany zając. Dopiero podczas obecnych wakacji podjęto działania mające na celu sprowadzenie węgla. Trafił on z Kolumbii, Brazylii do polskich portów i okazało się, że nie ma jak go rozwieźć. Teraz sieć furmanek będzie ten węgiel woziła? Minister Sasin powiedział, żeby samorządy go rozwoziły. Polskiego węgla nie ma, a jeśli jest, to za bardzo wysoką cenę.

Rząd wymyślił wprowadzenie podatku od ponadwymiarowych zysków dla przedsiębiorstw. To będzie oznaczało około 14-15 mld zł dopływu do budżetu. I co z tymi pieniędzmi? PiS je wyda tak, jak będzie chciał. Zrobi z nich politykę, a trzeba skoncentrować się na konkretnej pracy.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt