Rolą gospodarzy jest rzetelne informowanie o planowanych działaniach rewitalizacyjnych, a także wsparcie łodzian przy przeprowadzkach i monitorowanie tego, jak będą sobie radzić w nowym miejscu zamieszkania. Rolą latarników społecznych jest budowanie sieci wsparcia wokół problemów mieszkańców z obszaru rewitalizowanego. Sieć stanowią przedstawiciele instytucji i organizacji społecznych, które z racji swoich obowiązków i kompetencji potrafią odpowiadać na różne problemy. Nie da się ich zazwyczaj pokonać samodzielnie. Latarnicy współpracują m.in. z pracownikami socjalnymi MOPS, policją, Centrum Praw Kobiet. Przewodnicząca komisji Urszula Niziołek – Janiak pytała o pierwsze doświadczenia gospodarzy i latarników, specyfikę terenów, którymi się zajmują.
- Cieszymy się, bo dostrzegamy efekty naszej pracy. Widzimy zadowolenie na twarzach mieszkańców, kiedy do nich przychodzimy. Wcześniej mieli wiele pytań i wątpliwości związanych z rewitalizacją. Teraz widzą, że mają wsparcie – podkreślali na posiedzeniu gospodarze.
Łódź, jako pierwsze miasto we współpracy z Ministerstwem Rozwoju realizuje projekt angażujący urzędników do rozpoznawania problemów i potrzeb mieszkańców odnawianych obszarów. W ośmiu projektach rewitalizacji pracuje po ośmiu gospodarzy obszaru i latarników społecznych.