PiS przejmuje łódzką kulturę?

Dyrektor Jarosław Suchan, który od 15 lat z sukcesami kieruje Muzeum Sztuki w Łodzi, niespodziewanie został pełniącym obowiązki. Według doniesień medialnych, marszałek Grzegorz Schreiber (PiS) szykuje się do usunięcia ze stanowiska cenionej i apolitycznej postaci łódzkiej kultury.

3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Karolina Kępka, przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miejskiej w Łodzi: – Mamy do czynienia z sytuacją, w której karuzela stanowisk najważniejszych dyrektorów w instytucjach kultury w całej Polsce trwa w najlepsze. Podobna sytuacja ma miejsce w Łodzi. Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że Janusz Janowski został kandydatem na dyrektora Zachęty w Warszawie. Jest to człowiek dobrej zmiany, który „ekologizm” i „ideologię LGBT” traktuje jako zagrożenie.

Karolina Kępka, przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miejskiej w Łodzi: – Boimy się o nasze miasto. W łódzkim Muzeum Sztuki pan dyrektor Jarosław Suchan, który od 2006 roku pełni tę funkcję z sukcesami, nie ma przedłużonego kontraktu na kolejne lata. 30 listopada zakończyła się umowa z dyrektorem i przez kolejny rok będzie jedynie pełnił obowiązki dyrektora. Oznacza to, że planowany jest konkurs na tę funkcję. Z zakulisowych informacji wiemy, że minister Gliński udzielił pozytywnej rekomendacji dyrektorowi Suchanowi, jednak marszałek Schreiber dąży do tego, żeby przeprowadzić konkurs. Spodziewamy się tego, że funkcję dyrektora obejmie osoba polityczna. Marszałkowi Schreiberowi chodzi o sprawy ideologiczne, ponieważ dyrektor Suchan nie pozwala, aby przestrzenie miasta były wykorzystywane pod wydarzenia polityczne. Pragnę dodać, że dyrektor Suchan jest uznawany w środowisku kultury nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Joanna Budzińska, wiceprzewodnicząca Komisji Kultury Rady Miejskiej w Łodzi: – W całym tym zamieszaniu dopatrujemy się chęci destrukcyjnego wpływu na łódzką kulturę. Dyrektor Suchan jest rozpoznawalną postacią w świecie sztuki w kraju i na świecie. Ma też duże zasługi na polu działalności edukacyjnej w naszym mieście. W ostatnim miesiącu odbył się międzynarodowy Kongres Muzeów i Zbiorów Sztuki Współczesnej pt. „Nomen omen pod presją – muzea w czasach ksenofobii i zagrożenia klimatycznego”. Te tematy nie są zbieżne z polityką obecnego rządu. Dopatrujemy się chęci tworzenia nowej „kultury narodowej”. Nie zgadzamy się na to i wyrażamy swój sprzeciw.

Karolina Kępka, przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miejskiej w Łodzi: – Według doniesień medialnych, bardzo prawdopodobnym kandydatem na dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi jest Piotr Bernatowicz, który od ponad roku pełni funkcję dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskiego w Warszawie. Zasłynął tym, że zorganizował koncert Jana Pietrzaka i przedstawił wystawę szwedzkiego artysty, który skazany został za podżeganie do nienawiści na tle rasowym.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt