Podsumowanie przebiegu akcji społecznej "Wolna Szkoła" w Łodzi

Rząd chce odebrać rodzicom i samorządom lokalnym wpływ na szkoły, poddać dyrektorów i nauczycieli bezpośredniej ministerialnej kontroli. Łódzki samorząd sprzeciwia się tym działaniom.

3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Michał Olejniczak, radny Rady Miejskiej w Łodzi: – Dzisiaj na sesji Rady Miejskiej przyjęliśmy uchwałę popierającą kampanię „Wolna szkoła”. Ta kampania jest propagowana przez przeszło 30 organizacji i Unię Metropolii Polskich. Stoimy na stanowisku, że szkoła nie powinna być pisowska i uczyć jednej indoktrynacji, co ma teraz miejsce. Pan Przemysław Czarnek chce dać wielkie uprawnienia kuratorom oświaty, którzy wzorem inkwizytorów będą mogli usuwać niepokornych dyrektorów sprzeciwiających się polityce Prawa i Sprawiedliwości.

Michał Olejniczak, radny Rady Miejskiej w Łodzi: – Jestem rodzicem dwójki synów, którzy chodzą do łódzkiej szkoły. Gdy rozmawiam z nimi o szkole marzeń, to mówią o szkole tolerancyjnej, empatycznej, nowoczesnej, nastawionej na dobro ucznia, nauczyciela i rodzica. Niestety, Przemysław Czarnek nie podziela takiej opinii, tylko chce powrotu do szkoły średniowiecznej, gdzie dogmat ksenofobii i nietolerancji króluje. Apelujemy o wstrzymanie tych działań. Wspieramy kampanię „Wolna szkoła”. Uważamy, że każdy uczeń, nauczyciel czy rodzić w placówce oświatowej powinien czuć się jak we własnym domu. Apelujemy do władz naszego kraju, by zaniechali tego typu działań, które zmierzają do indoktrynacji naszych dzieci.

Agnieszka Wieteska, radna Rady Miejskiej w Łodzi: – Kampania „Wolna szkoła” została zainicjowana przez rodziców, nauczycieli i uczniów, którzy martwią się o polską szkołę i o to, co chce z nią zrobić Prawo i Sprawiedliwość. Obawiają się tego, że zaniżany jest poziom edukacji i szkoła staje się miejscem niedemokratycznym, w której nie przestrzega się praw uczniów. Dzisiejszy apel uchwalony przez Radę Miejską jest wyrazem poparcia dla tej oddolnej inicjatywy.

Agnieszka Wieteska, radna Rady Miejskiej w Łodzi: – Na sesji przewodniczący Prawa i Sprawiedliwości Radosław Marzec dokładnie przestawił to, jak ma wyglądać szkoła według PiS-u. Będzie to szkoła jednej partii. Nie dzieci, nie nauczycieli, nie rodziców. Najważniejsze będą w niej lekcje religii i historii. Według Prawa i Sprawiedliwości z historii można wygumkować Lecha Wałęsę, a ze zbrodniarzy zrobić bohaterów. Takiej szkoły nie chcemy. Chcemy szkoły otwartej, tolerancyjnej, która szanuje to, że dzieci są różne i nie równa ich pod linijkę. Trzeba uczyć ich tolerancji, a nie ksenofobii. Nasz dzisiejszy apel świadczy o tym, że wsłuchujemy się w głosy dzieci, rodziców i nauczycieli. Szkoła powinna być wolna od ideologizacji i ewangelizacji. Powinna być nowoczesna i szkołą naszych marzeń.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt