Dyskusja ma dać odpowiedź na pytanie: co zrobić, aby kształcenie „nadążało” za rynkiem pracy.
- Zapraszam serdecznie do udziału w dyskusji wszystkich zainteresowanych, spróbujmy wspólnie wypracować model kształcenia, który będzie efektywny i korzystny dla pracodawców, ale i przyszłych pracowników – powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi.
Wśród paneli dyskusyjnych będzie i ten poświęcony włókiennictwu co ma nawiązywać do historii Łodzi i jej włókienniczej przeszłości.
- Przedsiębiorcy coraz częściej i z coraz większym niepokojem alarmują, że nie ma ludzi do pracy. Narzeka także branża włókiennicza czyli przemysł mody oraz innowacyjne włókiennictwo dlatego i o tym będziemy dyskutować: co zmienić i jak zmienić, by uczniowie zdobywali konkretny zawód w tej branży a później uzupełniali kwalifikacje na studiach bo jedno drugiego nie wyklucza – powiedziała Monika Malinowska-Olszowy, radna Rady Miejskiej. – Liczę, że wspólnie uda nam się wypracować wnioski w jaki sposób zmienić czy zmodyfikować sposób kształcenia w szkołach zawodowych aby szkoła odpowiadała na zapotrzebowanie rynku pracy. Trzeba też wspólnie zastanowić się nad zachętami dla młodzieży, aby chętniej niż dotąd wybierała szkoły zawodowe czy technika.
Teresa Łęcka, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i gospodarze debaty podkreśliła, że młodzież szkolna także jest zaproszona do dyskusji.
- Chcemy młodzież nie tylko kształcić, ale przede wszystkim zachęcić by została w Łodzi, ale aby to zrobić musimy poznać priorytety młodzieży, ich oczekiwania – argumentowała Teresa Łęcka. – Myślę, że warto z uczniami także podyskutować o samym systemie nauczania zawodu, chodzi o to by ze szkoły „wychodzili” już pełnoprawni pracownicy gotowi podjąć obowiązki zawodowe.
Debata rozpocznie się 5 października o godz. 10 w Centrum Kształcenia Zawodowego przy ul. Żeromskiego 115.